Mezi Pražany opět roste obliba samosběrů, nabídka však v současnosti není příliš široká. Tři společnosti úspěšně fungují v Kunraticích, jedna další pak v Uhříněvsi. Hlavní sezóna jahod obvykle končí se začátkem července, některé druhy je však možné trhat celé letní prázdniny.

Volno na jahody 

Producenti pravidelně hlásí největší zájem veřejnosti o sběr během červnových víkendů, proto se vyplatí udělat si volno i ve všední dny, kdy je otevřeno. Sběračů je méně a výběr je lepší. Dobré je také přijít včas, plantáže bývají otevřeny už od brzkých ranních hodin. Obvykle se zavírá až k večeru. Platí však, že konec sběru určuje majitel v závislosti na množství příchozích a počasí.

jahody.

Rostoucí zájem není dán jen snahou lidí ušetřit, zejména pro rodiny s dětmi je to i příjemný způsob trávení volného dne. Mnozí tak chodí vícekrát pro menší množství.

„Trhaných jahod pochopitelně prodáme mnohem více než při samosběru, ale zájem je velký. V sobotu k nám například přišly stovky lidí," potvrzuje jeden z kun- ratických pěstitelů Václav Macháček.

U Šeberáku otevírá brány své plantáže zpravidla jen dvakrát týdně, aby ovoce stačilo dozrát. „Když je slunečno, pořádáme sběry častěji, naopak za chladnějšího počasí musíme počkat," upozorňuje. Proto neexistuje plán sběrových dní, harmonogram je aktualizován na webových stránkách.

Samosběr jahod v Praze: Schwenk Jahody Uhříněves mezi Bečovskou a Podleským rybníkem 
Každý den 8 - 20 hodin
Cena: 50 Kč/kg Václav Macháček Kunratice K Šeberáku
21. 6. a 25. 6.: 6 14 hodin Cena: 42 Kč/kg

Václav Jakoubek
Kunratice mezi Vídeňskou ulicí a Nad Rybníčky
22., 23., 26. 6. od 7 hodin
Cena: 42 Kč
(záloha 100 Kč za osobu)

Michal Jakoubek
Kunratice u autobusové zastávky U Studánky
Vždy v úterý, pátek a sobotu
6.30 18.30
Cena: 42 Kč/kg

Za den zmizely až 4 tisíce kilogramů jahod

Další kunratický pěstitel Václav Jakoubek zpřístupní zájemcům tento týden vždy jedno ze svých čtyř polí jahod mezi Vídeňskou ulicí a Nad Rybníčky ve středu, čtvrtek a v neděli. Otevřeno bude za každého počasí od 7 hodin ráno.

Naopak v úterý, pátek a v sobotu bude samosběr umožněn o kus vedle, nedaleko zastávky U Studánky.

Na deseti hektarech v Uhříněvsi hospodaří společnosti Schwenk Jahody. Otevřeno je zde v sezoně denně, kilogram ovoce stojí 50 korun. Ani tady si na nedostatek zájmu nestěžují.

„Sběrači si v průměru na osobu odnesou šest kilogramů jahod. Jen za sobotu z našich plantáží zmizelo kolem 4 tisíc kilogramů jahod," říká za Schwenk Jahody Simona Horká.

Jahodová pole, kde si sami nasbíráte ovoce, fungují i na několika místech nedaleko Prahy, třeba v Sedl- čánkách, Vraňanech, Chmelišti nebo v Bříství. Pražané se mnohdy za jahodami vydávají i dále od metropole. Oblíbený je například samosběr u Starého Kolína.

jahody.

Čtěte také: Braník v létě čeká divadlo