Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje vyhlásilo poplach jednotce z hasičské stanice Říčany, která vyjela s cisternou a automobilovou plošinou.

"Po příjezdu hasiči zjistili, že se zvíře nachází v koruně stromu, ke kterému ovšem nejde zajet s výškovou technikou, neboť ji kvůli drátům elektrického vedení nejde ustavit," popsal podrobnosti zásahu za krajské hasiče Ladislav Holomčík. 

| Video: Youtube

Velitel zásahu uvažoval o povolání lezeckého družstva, ale v posádce cisternové automobilové stříkačky byl jeden člen lezecké skupiny, který měl ve voze i potřebné vybavení. Navrhl, že se pokusí dostat do koruny a leguána sundá.

"Pomocí lanové techniky se nakonec dostal asi do patnáctimetrové výšky, jenže zvíře sedělo daleko na tenké větvi, kam už nebylo možné postoupit," doplnil Holomčík. 

Po dohodě s majiteli leguána bylo rozhodnuto, že se lezec pokusí asi šestiletou samici Blue, jak byla v místní edukační stanici Therapy4u.cz pojmenována, ze stromu setřást do připravené deky.

"Po krátké chvíli se pak leguán už skutečně snášel k zemi a hned po zachycení do deky ještě kousek odběhl, ale podařilo se ho rychle chytit. Nakonec se Blue nechala vyfotit v kruhu rodinném i se svými zachránci," uzavřel Ladislav Holomčík.