U Národního divadla po setmění rozjímali Vladimír a Marta Soukupovi z Prahy 9. „Když vypukla Sametová revoluce bylo mi 22 let a studoval jsem vysokou školu. Do společenského dění jsem se tehdy tak ‚ponořil‘, že jsem o rok odložil státnice. S manželkou jsme při každé připomínce těchto událostí dojatí a po posledních volbách hledíme do budoucnosti země s větší nadějí,“ řekl Pražskému deníku Vladimír.

Jemu i jeho ženě Martě vadí aktuální rozkol, který podle nich vnáší do společnosti téma epidemie a specificky pak otázka očkování. „Náš pohled se v tomto směru také vyvíjel. Ze začátku jsme covid brali o něco méně vážně. Teď jsme oba očkovaní a považujeme to za rozumnější volbu z obou možností. Nebereme to ale nějak fanaticky,“ prohlásila Marta s dovětkem, že problémy v zápase s infekční nemocí považuje i za důsledek „nekonzistentní“ politiky dosluhující vlády.

Fotogalerie: 17. listopad 2021 na Hlávkově koleji a Národní třídě

Vedle hlavního proudu oslav na Národní se na řadě míst centra konaly nejrůznější doprovodné akce v podobě divadelních představení, debat a podobně. Přítomnosti davů v ulicích využily i nejrůznější iniciativy. Jedna třeba propagovala skrze infostánek přijetí eura, další brojila proti soukromým exekutorům.

Už po poledni dorazili na Staroměstské náměstí příznivci Milionu chvilek a po nich iniciativy Chcípl PES, která je proti „koronavirovým omezením“. „Vytvořili jsme lidský řetěz na podporu politických vězňů v Bělorusku. A národovci přicházející na svou demonstraci se nás ptali, proč plýtváme energií na pomoc cizincům,“ svěřila se stoupenkyně Milionu chvilek paní Blažena, která přijela z Plzně. „Do Prahy jezdím 17. listopadu každý rok. A letos jsem si to užila nadstandardně. Náladu mi zvýšili i představitelé rodící se politické reprezentace, na které při pokládání svíček na Národní nebylo třeba bučet, na rozdíl od minulých let,“ dodala.

Na Václavském náměstí v Praze, kde odpoledne začal tradiční Koncert pro budoucnost, se sešly tisíce lidí. Část programu pětihodinové akce pořadatelé věnují vzpomínce na prvního českého prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplyne deset let. Na témata skládkování odpadu, dopadu výroby palmového oleje na přírodu či kritiku dětské ústavní péče se letos zaměřili účastníci satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení v Praze. Mottem letošního ročníku byla "moc ponocných".

Oslavy výročí přitáhly i mnoho mladých, kteří se narodili až po roce Sametové revoluci. „Jsem tady kvůli svobodě. Je pro mě strašně důležité, že můžeme říkat, co chceme. V posledních letech je tato svoboda ve větším ohrožení kvůli návalu dezinformací z východního směru,“ prohlásil Matěj Zavadil z Prahy 4. Jeho partnerka Nikola Chocholová z Kobylis je oproti Matějovi „levicověji orientovaná“ a za hrozbu pro demokracii považuje i globální kapitalismus. „Oba se ale shodneme v tom, že zásadní dlouhodobou hrozbou je globální oteplování. A s tím vědomím nehledíme do budoucna s velkým optimismem,“ doplnila Nikola.

Podle někdejší disidentky Dany Němcové, která v úterý převzala na Staroměstské radnici čestné občanství Prahy, bude odkaz listopadu 1989 živý i za 50 let, byť se může zdát, že povědomí o něm celkově slábne. „Někdo (z mladých) se o to zajímá a jiný ne. V případě dětí ten zájem může přijít později. Nikdy není pozdě. Jde o to, aby se nezapomnělo na ty hodnoty. Na to, proč se to všechno dělo,“ řekla Němcová Pražskému deníku po podpisu do pamětní knihy metropole.

Později odpoledne v kavárně Slavii představila herečka Dagmar Havlová novou bustu jejího manžela Václava Havla, který zemřel před deseti lety. „Doufám, že tato busta nikdy neskončí v Lapidáriu, stejně jako tam už nikdy neskončí svoboda a demokracie,“ zdůraznila vdova po lídrovi sametové revoluce a prvním prezidentovi po obnově demokracie. U Havlovy podobizny následně slavný irský hudebník Glen Hansard zapěl píseň Jaroslava Hutky Havlíčku Havle v originálním česko-anglickém podání. Hansard pak byl i hlavní hvězdou tradičního Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí.