Podle kurátorky savců stuttgartské zoo Marianne Holtkötterové je Tano zdravý, silný gorilí samec. Váží už 28 kilogramů a je velmi hravý. „Mezi ostatními gorilími mláďaty navíc při řešení různých úkolů jednoznačně vynikal inteligencí," dodal kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš.

Tano se podle něj třeba snadno dostane do plastové dózy uzavřené víčkem nebo otevře dveře zajištěné plastovými šrouby. Své si s ním užily německé chovatelky, které často tahal za gumičku od podprsenky a bavil se tím, že ji zase pouštěl.

V Mnichově čekají na Tana v nově zrekonstruovaném pavilonu tři dospělé samice Sonja, Neema a Begira. Asi největší změnu ale pocítí dvouletá samička Nafi, která bude mít v Tanovi a Okandovi, který má podobný osud jako Tano, parťáky pro hry.

„Jsem opravdu rád, že Tano dostal tak brzy možnost žít se skutečnou gorilí rodinou. Ve školce si od dospělých goril držel odstup, nevěděl, jak se k nim má chovat a pouze je se zájmem pozoroval. A právě v Mnichově by se měl naučit správnému sociálnímu chování," komentoval přesun ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Neúspěšné pokusy o spojení s matkou

Tano se narodil v listopadu 2011 samici Bikiře, která ho krátce po porodu odložila, protože se o něj neuměla postarat. O zvíře za velké pozornosti médií a veřejnosti pečovali lékaři a Tano několik dnů strávil v Praze v inkubátoru.

Chovatelé se ho několikrát neúspěšně pokoušeli spojit s matkou. Po konzultacích s odborníky se pak zoo rozhodla odvézt mládě do specializovaného zařízení pro malé gorily ve Stuttgartu, takzvané školky, kde se připravoval na život v normálně fungující skupině goril.

Podle chovatelů nicméně odchovaným mláďatům nestačí jen pozorovat přirozeně fungující gorily, aby se naučila správnému sociálnímu chování. Pro Tana tak začíná nová životní etapa.

Čtěte také: Gorilí sameček Tano si zvyká ve Stuttgartu