Malá středočeská obec Ořech, první za hranicemi Prahy, byla až do včerejška domovem největších šachových figurek na světě. Ve čtvrtek ji jednotlivé figury začaly postupně opouštět – jejich novou adresou budou obce Karlštejnska v okrese Praha-západ, kde se stanou součástí naučného okruhu a zároveň lákadlem pro turisty.

„Na začátku byl jen nápad oživit náměstí v Ořechu. Obec má ve znaku ořech a koně. A mě napadlo, že nemusí jít o realistickou podobu, ale může to být šachový kůň, kterého každý pozná a také taková figurka lépe stojí,“ říká na vysvětlenou auto celého projektu Vladimír Glaser. Bývalý starosta z let 1990 až 1998 je dnes soukromým podnikatelem a ředitelem sdružení Region Karlštejnsko. Myšlenka šachů se proto záhy rozšířila do celého regionu. „Starostové mi říkali, že by chtěli pro svou obec také nějakou figurku, a tak vznikla vize celé šachové hry, tedy 32 figur,“ říká Glaser.

Světová velikost, domácí rekord

Od nápadu, který se zrodil v roce 2004, uplynulo do realizace šest let. S výrobou šachů se začalo letos v červnu a skončilo po pěti měsících 27. října. Podílelo se na ní kromě Glasera dalších dvacet lidí, vesměs známých jeho dcery z Prahy a Karlštejnska. Figury jsou vyrobené z betonu, povrch je pokryt klasickým štukem. „Museli jsme myslet na vandaly a štuk se nejlépe opravuje,“ vysvětluje autor projektu.

rálovské vojsko pěšců má přitom jednu zajímavost: dřevěná forma se po prvních několika použitích rozpadla a musela být vytvořena nová. Kvůli tomu je část pěšců v bocích štíhlejší a ostatní jsou baculatější.

Vzhledem k použitému materiálu nemohou být šachy oficiálně zaneseny do Guinessovy knihy rekordů. Musely by totiž být vyrobeny z klasického materiálu, tedy ze dřeva či ze slonoviny. První řešení by bylo nepraktické, protože by figurky nemohly stát venku. Druhé by bylo cenově nereálné. Přesto šachy rekordní jsou – při výšce od 2,3 do 2,9 metru a obvodu v pase 350 centimetrů je to pochopitelné. Kromě toho je rekordní i jejich hmotnost – průměrná půldruhé tuny, celková 48 tun. Proto je zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova zapsali 28. října do české knihy rekordů a vystavili o tom úřední certifikát. Za odměnu dostane agentura také jednu obří šachovou figurku.

Figurky připomínají historii

Každá z figurek má na svém boku znak té obce, jíž náleží, pěšci mají navíc i některé typické symboly. Například Rudná má symbol pošty, protože v její součásti Hořelicích byla již v dobách Karla IV. poštovní přepřahací stanice.

Obec Nučice je zase historikům známa svou někdejší těžbou železné rudy, a proto její pěšec dostal hornické symboly. Pro turistické nadšence bude jistě zajímavé jednotlivé obce s figurkami navštěvovat a sbírat při tom na pomyslné stezce potvrzující razítka. To začne platit až od příští turistické sezony v dubnu 2011.

Autor projektu obřích šachů Vladimír Glaser pro Deník říká: Každá figurka bude patřit jedné obci

Celý projekt šachů pro obce Karlštejnska vyšel na pět milionů korun. Jak dlouho vám trvalo sehnat finance a kde jste je nakonec získal?
Trvalo to poměrně dlouho, proto také od nápadu k realizaci uplynulo šest let. Nakonec šly na projekt příspěvky obcí a kraje, ale největší podíl je z evropských fondů. Podařilo se nám přesvědčit orgány, jež o přidělení prostředků rozhodují, že jde o dobrý projekt, který do našeho regionu přiláká další turisty, a tím i finance.

Figurky mají být určitými „poutáky“ pro obce Karlštejnska. Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Samotný Karlštejn navštíví ročně na půl milionu turistů. Z nich ale jen polovina jde na hrad, ostatní si prohlédnou městečko a okolí, něco snědí a vypijí a jedou dál. A my bychom chtěli, aby jeli do těch jednotlivých obcí. U každé figurky totiž bude uveden jejich soupis společně s tím, čím je ta která obec pozoruhodná.

Některé figurky ještě nemají znak, nejsou zadané. Komu připadnou?

Celkem se nám do projektu přihlásilo postupně 24 obcí, osm figurek je tedy volných, ale myslím, že se pro ně zájemci najdou. Obcí je v našem regionu víc a něco je skoro v každé z nich.