Poslanecká sněmovna ve středu podpořila návrh hlavního města, podle kterého by Pražané do městského zastupitelstva volili v rámci jediného volebního obvodu a ono „porcování" by bylo zákonem znemožněno.

Předloha zákona nyní poputuje do ústavně-právního sněmovního výboru a posoudí jej také výbor pro veřejnou správu. Na projednání stále ještě čeká poněkud komplexnější návrh z dílny pražských poslanců za ČSSD, který má podporu KDU-ČSL, hnutí ANO, Úsvitu a KSČM.

Podle něj by se do zastupitelstva hlavního města volilo nikoliv na základě zákona o volbách do zastupitelstev obcí, nýbrž krajů. Také tento návrh cílí na uzákonění jediného volebního obvodu, ovšem celopražské volby by se podle něj konaly v rámci krajských voleb.

V praxi by to znamenalo, že zastupitelé, respektive radní, včetně primátora, by byli letos v říjnu zvoleni na pouhé dva roky. V roce 2016 by se pak v Praze, stejně jako v ostatních krajích České republiky, konaly krajské volby.

Jednodušší cesta

Stávající pražští zastupitelé si pro letošní komunální volby odhlasovali systém jednoho volebního obvodu už na jaře. Primátor Tomáš Hudeček poznamenal, že pražská zákonná předloha je jednodušší cestou, než ta poslanecká.

„Kandidující uskupení s nižší voličskou podporou nemusí získat kvůli dělení metropole na několik volebních obvodů mandát v zastupitelstvu, byť jeho volební výsledek překročí pětiprocentní uzavírací klauzuli."

Toto stojí v důvodové zprávě pražských zastupitelů k předloze novely zákona, mající za cíl uzákonění jediného volebního obvodu v rámci voleb do zastupitelstva hlavního města. A tento návrh včera prošel Poslaneckou sněmovnou a putuje do příslušných výborů.

Nekalé praktiky

Fakt, že dělení Prahy na více volebních obvodů v minulosti diskriminovalo menší politické strany a hnutí potvrdil mimo jiné i Tomáš Blažek z Právnické fakulty Masarykovy univerzity ve své studii Gerrymandering po Česku.

Ne nadarmo byla podle Blažka v roce 2010 pražská ODS svými konkurenty nařčena z nekalých praktik při přípravě komunálních voleb. Občanští demokraté, kteří mezi lety 2006 a 2010 s přehledem ovládali pražské zastupitelstvo, si totiž prosadili rozdělení Prahy na sedm devítimandátových volebních obvodů.

„Toto rozdělení přitom zjevně splnilo svůj účel, neboť v jeho důsledku se do pražského zastupitelstva nedostaly některé subjekty, které by jinak na mandáty ve volbách téměř jistě dosáhly. ODS díky tomu mohla v novém volebním období spolu s ČSSD zformovat velkou koalici a udržet se v metropoli u moci i nadále," napsal ve Blažek ve zmíněné studii.

Účelová manipulaci

Připomeňme, že právě díky oné účelové manipulaci s volebními obvody, nazývané odborně gerrymandering, se v roce 2010 do pražského zastupitelstva nedostali například zástupci Strany zelených, přestože v rámci celkových volebních výsledků obdrželi bezmála šest procent hlasů.

Zelení pak rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů neúspěšně napadli u soudu spolu s KDU- ČSL a Věcmi veřejnými, jejichž kandidátům se také nepodařilo proniknout do městského zastupitelstva.

Současné pražské zastupitelstvo si systém jednoho volebního obvodu pro letošní komunální volby odhlasovalo už letos na jaře. Pokud projde pražský návrh na změnu zákona třemi čteními poslanců, „porcování" Prahy bude definitivně zákonem znemožněno.

10. a 11. října 2014 budou Pražané volit 65 zastupitelů hlavního města v rámci jediného volebního obvodu. Nyní má zastupitelský sbor 63 členů, v minulosti byl i sedmdesátičlenný.

Čtěte také: Odolá 'vládní' strana pokušení? Bude muset