Totéž bude platit i pro přílet. Opatření vstoupí v platnost o půlnoci 29. března, tedy v okamžiku, kdy začíná letní čas.

„Bude to platit pro vnitřní lety do všech čtyřiadvaceti zemí zahrnutých do schengenského prostoru a vnitřní přílety z těchto zemí. Pro tyto lety je již určen terminál II. na ruzyňském letišti. Tam nebudou čeští občané a občané zemí schengenského prostoru podrobováni hraniční kontrole,“ vysvětlil v úterý 18.3.na tiskové konferenci vedoucí inspektorátu Cizinecké policie na letišti v Ruzyni Jan Kučera.

Nový tranzit

Upřesnil, že novinkou zde bude tranzitní prostor propojený s terminálem I. „Tento tranzit bude sloužit výlučně hraničním kontrolám osob, které budou přicházet z terminálu I. nebo do něj přecházet. Terminál I. je výlučně určen pro přistávání letadel ze všech zemí, které nejsou začleněny do schengenských hranic,“ doplnil Kučera.

Prakticky to bude od konce března pro českého občana cestujícího do některé ze zemí schengenského prostoru vypadat tak, že nastoupí do letadla s platným dokladem totožnosti, letenkou a palubní vstupenkou. Kromě průchodu bezpečnostním rámem a prohlídky zavazadel ho žádná další policejní kontrola nečeká.

Pokud někdo poletí do kterékoli jiné země mimo zmíněný schengenský prostor, pak musí nadále počítat s hraničními kontrolami před odletemi po příletu.

Země schengenského prostoru

Schengenský prostor tvoří od 21. prosince 2007 souvislé území 24 evropských stá­tů.

22 členských zemí Evropské unie

Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko.

Přidružené země, které nejsou členy Evropské unie

Island a Norsko
Velká Británie, Irsko, Kypr, Rumunsko a Bulharsko a ostatní evropské a mimoevropské země nejsou do schengenské spolupráce zapojeny.
Zdroj: Ministerstvo vnitra