"To se vám to vykračuje do bitvy, když víte, že zase vyhrajete," popichoval asi padesátiletý chlapík jednotku husitů, která pochodovala na místo nastávající řeže. "To máš tak, s bratrem Žižkou vždycky zvítězíme," opáčil nevzrušeně jeden z bojovníků a upravil si na boku pochvu s mečem.

Bitva na Vítkově 2018. | Video: Deník/Richard Šedý

Nemýlil se. Hrdinná husitská posádka pod vedením Jana Žižky z Trocnova zahnala přesilu cizáků Zikmunda Lucemburského na útěk, čímž se jí v podstatě podařilo uhájit poslední zásobovací cestu do obležené Prahy. V sobotu se jí to podařilo dokonce dvakrát, poprvé jednu hodinu po poledni a pak ještě v pět odpoledne.

Diváci mohli sledovat šermířské souboje, středověké taneční a hudební vystoupení nebo dovádění šašků a kejklířů. Svoje řemeslo představila i katovna, které zájemcům ukázala i dřívější mučící nástroje.

Návštěvníci si mohli pochutnat na bramborových plackách na tálu, lívancích s jablky a smetanou, lokších, staročeském kotletu s jablky, škvarkových rohlících a jiných středověkých specialitách. Zapít vše mohli zlatým mokem Jana Žižky nebo malinovkou od práčat.