Krajská hygienická stanice eviduje v posledním říjnovém týdnu 414 covid pozitivních školáků nebo pedagogů. Nákaza se v tomto období vyskytovala ve 174 školách, přičemž ve 115 z nich byla kvůli tomu uzavřena minimálně jedna celá třída. Do karantény hygienici poslali zhruba deset žáků na každého pozitivního.

„V tomto týdnu byl zaznamenán pokles v důsledku podzimních prázdnin, počet řešených případů je přesto druhý nejvyšší za celou dobu sledování od září roku 2020,“ stojí ve vyjádření Hygienické stanice hlavního města Prahy, která data za první listopadový týden teprve zpracovává.

Radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti) poukázal na to, že plošné testování je podmíněno souhlasem rodičů a nenabízí se očkovaným školákům ani těm v ochranné lhůtě po prodělání nemoci. „Na některých školách je očkovaných už většina. Například smíchovská průmyslovka má proočkovanost kolem 80 procent,“ řekl.

Testovat se bude hlavně antigenními testy. Ve spíše výjimečných případech je školy nahradí přesnějšími PCR testy, které ale stát teď neproplácí. Magistrát je podle Šimrala připravený zafinancovat PCR sady pro základní školy v Praze 9. Tam se totiž zároveň realizuje pilotní projekt testů ze školních odpadních vod.

„Přesnější metoda PCR nám tam dává smysl kvůli porovnání dat z obou metod. Testy z odpadních vod jsou finančně velmi efektivní a dokážou zachytit šíření koronaviru dříve než ty prováděné přímo v lavicích. Navíc odpadá samotný odběr, který může být pro děti nepříjemný a je logisticky náročný,“ popsal Šimral.

Některé školy testovaly dobrovolně už tento týden po návratu z podzimních prázdnin. Praha 6 si pro tyto účely zaplatila z vlastní kasy PCR testy. Plošný „screening“ odhalil v této městské části 35 covid pozitivních žáků mezi skoro šesti tisíci testovanými. „Testování se ukázalo jako smysluplné, jelikož díky němu víme, jaký je skutečný počet nakažených na našich školách. Můžeme tak ve spolupráci se školami, rodiči dětí a pražskou hygienickou stanicí podniknout efektivní kroky, abychom zabránili dalšímu šíření nákazy. A tím i možnému uzavření škol,“ konstatovala místní radní Marie Kubíková (ODS).

V pondělí však již školy v Praze 6 využijí státem distribuované antigenní testy. Po dřívějším nasazení PCR je teď volí i Praha 7. „Chceme dále s magistrátem prosazovat, aby se v dalších případech umožnilo testovat PCR jako doposud, jelikož se nám tento systém velmi osvědčil,“ sdělil mluvčí městské části Martin Vokuš.