Kyjský rybník je po roce konečně napuštěn. V minulých měsících byl odbahněn a na podzim zde dojde k posledním úpravám.

Rybník není jediným vodním dílem v Praze, které prochází revitalizací – dalším je například nádrž Džbán. V případě Kyjského rybníka však odbahnění trvalo výrazně delší dobu a vyšší jsou i náklady.

Dražší než Džbán

„Vytěžené bahno bylo kontaminováno ropnými látkami a muselo být uloženo na skládku. To bylo hlavním důvodem vyšších nákladů, které činí 85,6 milionu korun. Projekt byl ale částečně spolufinancován z fondů Evropské unie,“ uvedl Jiří Karnecki, specialista vodních toků z odboru ochrany prostředí magistrátu. Jen pro srovnání: odbahnění srovnatelně velké nádrže Džbán přišlo město na 32 milionů korun.

Znečištění sedimentu ale nebylo jediným problémem, který se v průběhu prací vyskytl. Rybník nebylo možné úplně vypustit a k odstranění metrové vrstvy bahna musela být použita speciální technika. „K těžbě byla použita technologie plovoucích sacích bagrů, které bahno odsávají přímo ze dna a čerpají ho do připravených lagun či nádrží,“ vysvětlil Karnecki.

Umělý ostrov

Jako sedimentační nádrž posloužil prostor za hrází, tzv. malý rybník, ze kterého bylo bahno následně odváženo na skládky. Celkem bylo ze dna vytěženo 69 tisíc metrů krychlových sedimentu. Tím však revitalizace rybníka nekončí. Na podzim má být zahájena druhá etapa prací.

„Budou opraveny břehy, na nichž dochází k erozi působením vln. Vytvoříme kamenný zához a na některých místech zajistí opevnění nově vysazené rostliny. V plánu je také vybudování umělého ostrova, který bude sloužit především jako hnízdiště pro vodní ptactvo,“ prozradil Deníku Richard Beneš ze Střediska vodní toky Lesů hlavního města Prahy.

V projektu je dále navržena nová pěšina podél břehu osazená lavičkami nebo schody pro přístup k rybníku v místech svahů. Uskutečnění druhé etapy prací ale podle Karneckého závisí na schválení spolufinancování z fondů EU.