Rozhodnutí je pravomocné

Podle soudu se však dopustili pouze přestupku a celou věc tak bude řešit úřad první městské části. Rozhodnutí je díky postoji státní zástupkyně, která se vzdala práva na odvolání, pravomocné.

Incident se stal v polovině loňského července. Taxikáři tehdy se svými vozy blokovali bývalé stanoviště firmy Sedop, které krátce předtím zrušil pražský magistrát. Podle verze zasahujících strážníků se na náměstí shromáždilo zhruba 20 protestujících řidičů. Jeden z nich prý postavil svůj vůz na místo pro invalidy.

Poté, co ho policisté vyzvali k odjezdu, auto zamkl a šel si sednout na zahrádku blízké restaurace. Když se ho strážníci následně snažili předvést, vložili se do konfliktu další lidé a zákrok vyústil ve fyzickou potyčku. Auto městští strážníci nakonec odtáhli pryč.
Policie tehdy hovořila o třech napadených strážnících, z nichž jeden musel vyhledat lékařské ošetření. Zástupce taxikářů zase upozorňoval na to, že zranění utrpěli protestující řidiči.

Město dalo firmě výpověď

Hlavní město dalo firmě Sedop výpověď už v srpnu 2005, důvodem bylo opakované porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaného jízdného. Jízdné bylo podle magistrátu předraženo až trojnásobně, protože firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedou taxikáři a magistrát soudní spory.

Loni v červenci nechal magistrát na základě rozhodnutí soudu o platnosti výpovědi přemalovat označení stanoviště taxi parkovacími místy pro invalidy.
Taxikáři se ale brání tím, že v době zákroku strážníků prý bylo v účinnosti předběžné opatření soudu, podle kterého nemělo hlavní město právo s místem nakládat. Magistrát taxikáře ze Staroměstského náměstí opakovaně označil za hanbu Prahy.

Taxikáři vedou s městem i řadu jiných sporů, řada z nich teprve u soudu bude.

JAKUB KRUPKA A ČTK