„Ministr obrany spolu s náčelníkem generálního štábu armády vydali příkaz pro naše gripeny, aby doprovázely kolony na 107. kilometru někdy mezi 09:00 a 09:20 na tři až pět minut," řekl ráno v České televizi zástupce náčelníka generálního štábu František Malenický.

Podle něj měli piloti předat vzkaz ministra obrany a náčelníka generálního štábu české armády, že se s nimi loučí a přejí jim šťastnou cestu zpátky do Bavorska. Mluvčí generálního štábu Jan Šulc ale později řekl, že byl tento plán zrušen kvůli silnému větru.

Asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vrací ze cvičení v Pobaltí. Po celé trase je od neděle vítaly tisíce lidí. Jenom do ruzyňských kasáren přišlo za vojáky a jejich technikou až 20 tisíc lidí. Odpůrci byli oproti původním obavám příznivců v menšině.

Úterý vojáci strávili v Praze, kde pro ně byly uspořádány koncerty. Část z nich odjela do Plzně uctít své kolegy, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945.

Barikáda u Rozvadova

Přes Plzeň povede i středeční cesta konvoje. Američané mají ale v plánu již jenom jednu technickou zastávku na kontrolu vozidel a případné dotankování, řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Zastavovat se nebudou ani u Rokycan, kde vedla na konci druhé světové války takzvaná demarkační linie. Na ní se tehdy americká vojska při osvobozování Československa podle dohody se Sovětským svazem zastavila.

Příznivci konvoje očekávají, že lidé ve středu opět budou na vojáky čekat podél trasy. Poslední akce je naplánována do Rozvadova, kde by měla vyrůst barikáda. Ta má americký konvoj symbolicky zadržet v Česku. Organizátoři tak chtějí dát najevo, že si přejí trvalou přítomnost americké armády v Česku.

Čtěte také: Praha hostila konvoj pivem i koncertem