Silvestrovské oslavy je pořádně zaměstnaly, nebylo to ale tak tragické jako loni, kdy od časných ranních hodin Nového roku kriminalisté v centru metropole vyšetřovali vraždu mezi účastníky pitky; host pozvaný do bytu byl tehdy pobodán a shozen z balkonu ve čtvrtém patře. Byť ani tentokrát se oslavy bez rvaček pod vlivem alkoholu neobešly.

Všechny složky integrovaného záchranného systému zaměstnal také falešný bombový poplach na Smíchově. Kvůli anonymní hrozbě výbuchem nastražené nálože policisté vyklízeli restauraci v ulici U Klikovky. Nic nebezpečného se nenašlo, možné riziko ale nebylo možno podcenit, a tak bylo evakuováno půl stovky lidí.

Vykolejená tramvaj bez zraněných

Jde přitom o adresu, kam by policisté možná zvládli dojet už poslepu. V uplynulých týdnech zde zasahovali již opakovaně, a to v souvislosti s akcemi na podporu bývalých zaměstnanců, jimž údajně majitel dluží peníze (avšak druhá strana má na věc pohled zcela opačný).

Dávat aktuální výhrůžky do jakékoli souvislosti s dřívějšími událostmi na stejném místě by nicméně bylo přinejmenším předčasné; věc zůstává v šetření.

Jana Macalíková z policejního prezidia ve čtvrtek uvedla, že pražský Smíchov nezůstal s bombovým poplachem osamocen; podobná hrozba byla zaznamenána také v hotelu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Bez zranění se naštěstí obešla večerní nehoda tramvaje v Letenské ulici, kde souprava elektrické dráhy vykolejila poté, co najela na předmět položený v kolejišti. I tato událost zůstává předmětem šetření. Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie hlásí celkem 260 řešených případů.

Lidé stále neumí používat pyrotechniku bezpečně

Výjimkou prý nebyly plané telefonáty na tísňovou linku, kdy volající, často zjevně rozjaření alkoholem, rozhodně nežádali o vyslání pomoci.

Policisté společně se strážníky také museli zklidňovat potyčky; došlo dokonce k napadení příslušníka městské policie. Zásahy u rvaček a napadení se v metropoli vyšplhaly na sedm desítek! Často bylo třeba také ukázňovat alkoholem rozjařené lidi, kteří vstupem do vozovky, frekventovanou magistrálu nad Václavským náměstím nevyjímaje, ohrožovali sebe i další účastníky silničního provozu. Na území metropole policisté také řešili také krádeže a šest osob podezřívají z přestupků.

Povinně načasované veselí provázela také řada malérů spojených s užíváním pyrotechniky, a to již od odpoledne.

Spíše než drobnější úrazy, jejich počet se snížil z loňských 18 na devět, ale převažovaly škody způsobené nevhodným odpalováním rachejtlí, což někdy odnesla okna - a poškození neuniklo ani zaparkované auto poničené plameny v hořícím kontejneru; právě množství požárů křovin či nádob na odpadky od zalétnuté pyrotechniky by už bylo možno považovat málem již za novodobou „tradici" oslav.

Není ostatně divu: na řadě míst (a to nejen v tradičních lokalitách radovánek v centru metropole, oblíbených mezi Pražany i návštěvníky metropole včetně cizinců) oslavy příchodu nového roku vypadaly, jako by se strhla bitva s intenzivní palbou. A to, prosím, několikahodinovou! Půlnoční ofenzíva se všemi svými dopady leckde vypukla už odpoledne.

Záchrana malé trosečnice i papouška

Třebaže hasiči v metropoli zaznamenali počet zásahů jdoucí do desítek, podle jejich mluvčí Pavlíny Adamcové byla tahle šichta zjevně klidnější než před rokem. Byť během silvestrovské směny zaznamenali 37 výjezdů a od půlnoci do šesté ranní přibylo ještě dalších 18 zásahů.

Požár s nejvyšší škodou - odhadem 50 tisíc korun - v hotelu ve Veletržní ulici měl poněkud nesilvestrovskou příčinu: v masérně vzplanul závěs od svíčky. Naštěstí na oheň upozornil požární hlásič a zaměstnanci plameny zlikvidovali hasicím přístrojem ještě před příjezdem hasičů.

Ne vždy ale hasiči museli hasit malér v podobě požáru. Adamcová připomněla šťastný konec zásahu v Pospíchalově ulici na Černém Mostě, kde pomoc potřebovala 10letá holčička.

Ta přes zamrzlou vodu přešla na ostrůvek, ale po chatrném ledě se bála vrátit zpět. Pomohli hasiči s nafukovacím člunem. Kuriózním zásahem byla v Modřanech pomoc s odchytem papouška ulétlého na strom, a to se souvislostí, jakou dokáže vymyslet jen sám život: ptáka si převzal jeho majitel - jménem Papoušek.

Záchranářům došly sanitkyZdravotničtí záchranáři již tradičně v době novoročních oslav poskytují pomoc na stanovištích v centru metropole, kde mají zaparkovaný i svůj ojedinělý kamion Golem. Tam silvestrovská služba začínala pohodově – ošetřováním puchýřů. Postupně ale nastal frmol, kdy se počet zásahů pražské záchranky po celé metropoli vyšplhal na 317; o pětinu více než před rokem.

Hlavně před půlnocí se počet výjezdů proti loňsku zdvojnásobil a společně s tradičním popůlnočním náporem a v kombinaci s dopravními problémy na zledovatělých komunikacích došlo k plnému vytížení dostupné kapacity pražské záchranky. Důsledkem se stalo delší čekání, které se u případů s menší mírou naléhavosti někdy protáhlo až na desítky minut.

Mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová ve čtvrtek uvedla, že v jednu chvíli čekali na příjezd záchranky až 26 volajících - někdy až hodinu. Standardně přitom v Praze sanitka na místo určení v době kratší než osm minut od zavolání.

Mezi zásahy zdravotníků dominovaly zásahy u zdravotních komplikací spojených s přejídáním a (o silvestrovské noci obzvlášť aktuálním) „přepíjením"; alkohol se také podepsal na počtu úrazů, ať už vzniklých v důsledku podnapilosti, nebo utrpěných v opileckých šarvátkách.

Nárůst počtu zranění ovlivnily také úrazy na kluzkém povrchu. Potěšující je, že zranění způsobených pyrotechnikou tentokrát záchranáři ošetřovali „jen" devět – proti minulým oslavám polovic.

Pyrotechnika zranila dokonce i malého chlapceDevět úrazů způsobených zábavnou pyrotechnikou ošetřovali od silvestrovského odpoledne až hluboko do noci pražští záchranáři. Zřejmě největší pozornost vyvolala zranění, která utrpěli 16letý mladík na Chodově, 35letý muž v Radotíně – a v Nuslích bylo bohužel zapotřebí pomáhat i chlapečkovi narozenému teprve v roce 2009, který měl zraněnou ruku.

Takovéhle úrazy většinou obnášejí tržná poranění a popáleniny na rukou nebo v obličeji; výjimkou nejsou ani poškození sluchu.

Řada dalších malérů spojených s odpalováním ohnivých efektů se stala i těsně za hranicemi metropole. Vyplývá to ze čtvrtečních informací Petry Effenbergerové z centrály záchranné služby Středočeského kraje. Pro její týmy začaly zásahy u dělbuchů 13 minut po půlnoci. Do Mochova na Praze-východ jeli záchranáři na pomoc muži, kterému odpálená petarda přivodila úraz v obličeji.

Rovněž na Praze-východ zasahovali záchranáři přesně hodinu po půlnoci; tentokrát v Přezleticích. Zdravotnická posádka z Brandýsa nad Labem vezla do pražské Nemocnice Na Bulovce muže, který si po výbuchu dělbuchu stěžoval na problémy se sluchem. Jen o dvě minuty později spěchali záchranáři z Mníšku pod Brdy na Praze-západ do Nové Vsi pod Pleší, kde ošetření potřeboval muž zasažený rachejtlí do obličeje. Klid nenastal ani ještě bezmála dvě hodiny po půlnoci.

„V 1.43 jela posádka zdibské rychlé zdravotnické pomoci do obce Bášť, kde záchranáři ošetřili muže s popálenou horní končetinou. Toho poté předali do péče personálu kliniky popálenin vinohradské nemocnice," uvedla Effebergerová. Vážnější ohněstrůjné maléry ze středních Čech se tak téměř všechny odehrály v blízkosti metropole. Jedinou výjimkou se stalo zranění obličeje ženy na Mělnicku, k němuž došlo čtvrt hodiny po půlnoci v Neratovicích.

Zprostředkovaně ale ve středných Čechách měly rachejtle na svědomí i další zranění. Po půlnoci, kdy se lidé vyšli podívat na ohňostroje, zaznamenali záchranáři na dispečinku linky 155 velký nárůst hlášení o úrazech končetin nebo hlavy při pádu na kluzkých chodnících. K řadě úrazů také došlo právě pod vlivem alkoholu.

„To navíc záchranářům komplikovalo komunikaci při zásahu i ošetření pacienta. V několika případech se během ošetřování záchranáři setkali s projevy verbální agrese," poznamenala Effenbergerová.
Klid pro středočeské záchranáře nepřišel ani s postupující nocí. Osm minut před druhou se stal malér ve Mníšku pod Brdy, kde osobní auto srazilo dvě ženy.

Na pomoc jim přijely zdravotnické týmy z Mníšku, Davle i z Příbrami. Jedna pacientka putovala do nemocnice se zhmožděním hrudníku, u druhé měl lékař podezření na otřes mozku. Nejvážnější nehoda se pak stala v půl třetí ráno. Tehdy byli záchranáři voláni k muži, který spadl ze skály na Radouči a zřítil se ze zhruba 15metrové výšky.

Pacienta s podezřením na vnitřní krvácení do dutiny břišní záchranáři letecky transportovali do traumacentra liberecké nemocnice. Muž s mnohočetnými poraněními tam byl neprodleně operován.
Středočeská záchranná služba vyjížděla celkem během 12hodinové noční směny k 219 případům. Loni jich bylo 185.

V počtu požárů pak střední Čechy dokonce dominovaly celé republice - dosáhly smutného prvenství v rámci srovnání regionů. Hasiče nicméně může potěšit, že mezi zásahy nebyl žádný z kategorie těch, na jaké se nezapomíná; převažovaly drobnější ohně v porostech a hořící kontejnery.