Ceduli s názvem odhalil při slavnostním aktu Hřib s Němcovovou dcerou Žannou přesně pět let poté, co byl tvrdý kritik prezidenta Vladimira Putinova režimu a někdejší gubernátor a vicepremiér z éry Borise Jelcina zastřelen v centru Moskvy. 

„Je to důležitý okamžik pro Rusko i pro mě osobně. Po té vraždě jsem stála před otázkou, jestli mám mluvit nebo mlčet. Rozhodla jsem se mluvit a přestože jsem se bála o vlastní bezpečnost, dnes toho nelituji. Rozhodla jsem se tak z lásky k otci, protože láska nesnese nemorálnost,“ prohlásila Žanna Němcovová, podle které byl její otce jeden z mála představitelů humanismu v ruské politice, kde prý dominují „představitelé tyranie“.

Jména kritiků moskevská náměstí hned tak neponesou

Jen o několik okamžiků později a o několik kroků opodál „otevřel“ primátor na okraji Stromovky novou promenádu Anny Politkovské, ruské novinářky zavražděné před třinácti roky, rovněž v Moskvě.

„Díky Praho a Pražáci za tento hluboce lidský a velkorysý čin. Právě tato nová promenáda a sousední náměstí je to, co chybí Moskvě a ještě nejspíš dlouho chybět bude. Před třiceti roky jsme byli v rozvoji demokracie oproti vám napřed. Dnes je tomu zcela opačně a Praha je nás vzor,“ uvedl na místě v češtině viditelně dojatý bývalý kolega Anny Politkovské z opozičního listu Novaja Gazeta Vitalij Jaroševskij.

Při ceremoniálu zapěli dva ruští písničkáři a promluvila také publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, podle které odvážné pojednávání Anny Politkovské o druhé čečenské válce těžko nemohlo být „trnem v oku“ vládnoucímu režimu.

Ruský velvyslanec nedorazil

Praha pozvala na setkání u příležitosti přejmenování náměstí po bývalém politikovi i ruského velvyslance, který ale nedorazil. Ke změně jména inspirovala magistrát petice, kterou zorganizoval místní aktivista a zastupitel Zelených Petr Kutílek.

„Český prezident nazval naší snahu akcí ‚upatlaných Čecháčků‘. Když se kolem sebe ale rozhlédnu, vidím samé hrdé lidi. Vyzývám prezidenta, aby se sám podíval do zrcadla a přestal se hrbit před Moskvou a Pekingem,“ prohlásil během svého proslovu Kutílek. Na akci dorazili v drtivé většině příznivci přejmenování. „Nejsem si jistý, jestli vraždu Borise Němcova objednal Kreml. Přesto pro mě tento muž představuje symbol státního útlaku. Věřím, že jednou i Rusko nastoupí na nelehkou a jistě trnitou cestu demokracie po vzoru Ukrajiny. Otázka je, jestli to bude ještě za Putinova života, přičemž i po jeho smrti samozřejmě hrozí, že moc převezme mafie,“ zauvažoval Robert Hošťálek jeden z účastníků aktu pod ruským velvyslanectvím.

Jediný hlasitý odpůrce magistrátní iniciativy mezi přítomnými, s českou vlajkou v ruce, označil přejmenování za „hloupou“ sólo akci primátora a starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.