Obyvatele Gruzie pobouřilo vystoupení ruského komunistického poslance Sergeje Gavrilova na půdě parlamentu, který dokonce usedl do předsednického křesla a mluvil rodným jazykem. Tisíce lidí pak vyšly do ulic. Při nepokojích a střetech s policií byly desítky demonstrantů zraněny.

Prezidentka Salome Zurabišviliová pak tvrdě odsoudila Moskvu, krizi podle ní vyvolala její „pátá kolona“. Rusko hlava sousedního státu označila za „nepřítele a okupanta“. Rusové zase viní gruzínskou opozici v čele s bývalým prezidentovem Michailem Saakašvilim.

Konflikt ještě přiživilo nedělní vystoupení oblíbeného moderátora gruzínské televize Rustavi 2 Giorgie Gabuniji, který ve vysílání označil ruského prezidenta za „neřáda“, „zrůdu“ a „psí hovno“. I když se gruzínští politici ihned Putinovi omluvili a verbální útok odsoudili, tak od pondělí platí zákaz letů mezi Ruskem a Gruzií.

Ruští poslanci schválili také další ekonomické sankce (například zákazem dovozu vína), s nimiž však prezident Putin nesouhlasí. „Nezavedl bych nic, co by mohlo zkomplikovat vzájemné vztahy,“ řekl ruský prezident podle agentury Reuters. Gruzie se každopádně musí připravit na velké ztráty, neboť ruští turisté tvoří velkou skupinu ze zahraničních návštěvníků této krásné země.

Odvážný postoj s ruským medvědem za zády

Bez ohledu na to, jak situace dopadne, mnoho Čechů se těší na dovolenou právě v Gruzii. Praha 3 uzavřela v květnu partnerství s čtvrtí Saburtalo gruzínského hlavního města Tbilisi, byť kvůli politické situaci byl podpis memoranda odložen. „Jako dobří partneři bychom si však v časech nesnází měli pomáhat. Nabídl jsem proto gruzínským kolegům, aby se zúčastnili našeho žižkovského vinobraní v září a krom podpisu memoranda se s námi podělili i o jejich kulturu a hlavně jejich víno!“ napsal na facebookový profil Štěpán Štrébl (Piráti), místostarosta Prahy 3 pro zahraniční vztahy. Vinobraní na náměstí Jiřího z Poděbrad se letos bude konat 13. a 14. září.

Štrébl chce přes tento vývozní artikl podpořit Gruzii, která má od roku 2014 s Evropskou unií asociační dohodu a volný obchod. Česko spolu s dalšími zeměmi Schengenu zavedlo o tři roky později bezvízový styk. Ministerstvo zahraničí Gruzii rovněž podporuje. „Tři čtvrtiny obyvatel Gruzie si přeje vstoupit do EU, což je s ruským medvědem za zády odvážný postoj,“ dodal žižkovský politik.

„Propojení s Gruzií a spol. jsem připravoval ještě já. Jeho reakce mi proto přijde jako vtipná věc, spíš chtěl asi jen něco napsat, tak to sepsal. Kdyby takhle měl pomáhat všem, tak bude muset městská část nakoupit hodně vína,“ reagoval pro web Pražský patriot opoziční zastupitel Alexander Bellu (ODS), který byl loni od června do listopadu starostou Prahy 3, předtím působil čtyři roky ve funkci místostarosty.