Rychlý a utajený prodej

Vítězem pětidenního výběrového řízení se stala pražská firma Kavalen delta, která vznikla teprve před týdnem a je ochotna zaplatit 6,3 milionu korun. „Splnila všechny podmínky, nabídla nejvíce, a tak zvítězila,“ potvrdil včera večer po jednání rady mluvčí radnice Jan Sotona.

Prodej objektu v ulici Víta Nejedlého i s nájemníky tak znovu rozvířil řadu emocí. „To, že k prodeji domů dochází tak narychlo, utajeně a navíc firmě, která byla do obchodního rejstříku zapsána teprve před několika dny, nasvědčuje tomu, že zde panují jisté klientelistické vztahy,“ uvedl opoziční zastupitel Ondřej Rut.

Prodat žižkovský dům hrůzy se radnice snažila už v únoru. Tehdy měla jít stavba za 2,2 milionu do privatizace a zájem o ni projevili tři obyvatelé: Dušan Březina, kterýmápodle radnice dluhy na nájemném, téměř osmdesátiletá Theodora Havlová a pro místní úplně neznámý Jozef Jurik.

Vyjmutí domu z privatizace

Právě ten se měl stát novým majitelem. Nikdo z obyvatel ho však v objektu nikdy neviděl a privatizaci místní označili za zmanipulovanou.

„Myslíme si, že je něco jako bílý kůň. Pravděpodobně ho využívá někdo z vysoce postavených lidí žižkovské radnice, aby nemovitost za směšnou cenu získal sám,“ tvrdil na jaře Březina. Celou situaci poté začal prověřovat odbor kontroly a vnitřního auditu. Doporučil jediné: Dům Jurikovi neprodávat.

V září pak zastupitelé odsouhlasili, že dům z privatizace vyjmou. A to i přesto, že o něj stále jevila zájem Theodora Havlová, jež nabídla dokonce o osm set tisíc víc než městská část. Podle Sotony nesplnila stanovené podmínky.

Odlišný názor měl Matěj Stropnický (SZ). „Je to typické, radnice se snaží starou paní obejít, a pak se dům pokusí za čas prodat znovu,“ mínil.

Čtěte dále související článek . . .

Žižkovští radní chtějí prodat domy firmě, která vznikla před týdnem