Vymlácená okna, vytrhané zásuvky na eletřinu, hromady odpadků, zápach a moč na podlaze vytékající zprovozorních toalet, tak to nyní vypadá vjedné znejznámějších žižkovských ruin, vdomě Víta Nejedlého 13.Teď je trnem oku nejen sousedům, ale také městským policistům nebo hasičům, kteří sem musejí často vyjíždět kvůli hořícím odpadkům.

Za pár let by tu mohly vyrůst byty první kategorie. Tento plán má totiž sobjektem nový majitel– pražská firma Kavalen Delta. Žižkovská radnice ji prodala dům vpolovině prosince. Celé výběrové řízení doprovázela řada pochybností, vítězná společnost byla navíc založena jen pár dní před celou soutěží.

„Smlouvu už máme podepsanou, teď jen čekáme až se věc vyřeší na magistrátu. Poté, co nám nemovitost oficiálně předá, se začneme seznamovat snájemními vztahy a budeme se snažit sobyvateli domluvit, aby se vystěhovali,“ řekl za firmu Kavalen Delta Erik Zeman. Podle něj společnost do budoucna počítá stím, že objekt zrekonstruuje a vzniknou tubyty.

V „domě hrůzy“, jak ho žižkovští přezdívají, žije vsoučasnosti třináct rodin. Většinu nájemníků tvoří sociálně slabí. Někteří znich prostory obývají bez toho, aniž by měli nájemnou smlouvu, a nebo dluží na nájemném. Shodují se však vjednom: za tragický stav domu může radnice, která do něj přestala před lety investovat.

„Před čtrnácti dny tu někdo byl a na vystěhování se ptal,“ řekl Deníku při včerejší návštěvě jeden zobyvatel Martin Uksa. „Nechci se ktomu moc vyjadřovat, byt je matky a ta tu zrovna není, zadrželi ji policisté,“ objasňuje. Po chvilce se ale rozmluví a zpokoje vyjde na chodbu dalších pět lidí, mezi nimi iděti, které by měly být tou dobou ve škole: „Máme smlouvu, klidně vám ji ukážu. Pokud nám firma nabídne jiné bydlení, klidně se odstěhujeme,“ upřesňuje. „Už jsme zažádali oazyl, pravidelně tam docházíme, ale zatím nic. Snad to vyjde,“ doplňuje další zobyvatel, který se zrovna vrací ztoalety na chodbě.

Koho přesně oazyl žádá ale neví. „Obrátili jste se na Člověka vtísni?“ ptáme se. Neurčitě zavrtí hlavou a zavolá na svou známou. Ta jeho slova potvrzuje. „Ano, oazyl jsme žádali. Už před čtrnácti dny, kdy jsme se onovém majiteli domu dozvěděli,“ potvrzuje mladšížena.

Vobjektu bydlí ilidé, kteří mají kdomu vztah a opustit ho nechtějí. Jedním znich je iDušan Březina. „Bydlím tu už desítky let. Elektřinu mám zavedenou, vodu taky a jako jednomu zmála mi neteče skrz střechu ani do bytu, protože jsem si ji opravil,“ ukazoval nám při předposlední návštěvě domu, která byla vlétě.

Městská část se intenzivně snažila řešit prodej domu už od začátku roku 2007. Nejprve dům dala kprivatizaci, poté ho vyřadila, ipřes zájem jedné zobyvatelek, posléze hoprodala soukromé firmě.