Co bude s domem obývaným několika rodinami, městská část ještě neví. „Rozhodně chceme najít nějaké řešení, které by problematickou stavbu řešilo komplexně,“ řekl Deníku mluvčí radnice Jan Sotona. Příprava projektu je podle něj v začátcích. „Kdyby Praha 3 dům opravila, do půl roku je ve stejném stavu jako teď,“ obává se.

Na otázku, zda radní neuvažují o vystěhování té části obyvatel, která v domě přebývá načerno nebo dluží na nájemném, nedokázal přímo odpovědět: „Je to jedna z možností, ale variant existuje několik, proto je to v současné době pouze spekulace.“ Stav domu je již po léta neutěšený. Do objektu zatéká, některá okna jsou vymlácená, všude se válí plno odpadků a na chodbách není elektřina, protože někdo vytrhal vypínače. Odhadce nemovitostí najatý radnicí v únoru ohodnotil bytový dům s pozemkem na 2,2 milionu korun.

Nastrčný bílý kůň?

Zastupitelé prodej i přes takto nízkou cenu schválili, a o privatizaci projevili zájem tři lidé. Dušan Březina, téměř osmdesátiletá Theodora Havlová a pro místní úplně neznámý Jozef Jurik. A právě ten se měl stát novým majitelem. Mezi místními se ale zdvihla vlna nesouhlasu. „Nemá tu poštovní schránku ani přihlášený elektroměr. Myslíme si, že je něco jako bílý kůň. Možná ho využívá někdo z vysoce postavených lidí žižkovské radnice, aby nemovitost za směšnou cenu získal sám,“ obával se na jaře roku 2007Březina. Právě kvůli těmto stížnostem se starostka Milena Kozumplíková (ODS) rozhodla podpis kupní smlouvy odložit.