Ke svému sňatku si loni vybrali šťastné datum. Vsobotu 7.7.2007 vPraze oddaly desítky párů. Už tehdy ale některým matrikářkám bylo jasné, že až polovině párů čísla štěstí nepřinesou. VPraze a České republice končí každé druhé manželství rozvodem. Některé instituce a veřejné osobnosti proto začali bít na poplach a letos uspořádali druhý ročník akce snázvem Národní týden manželství. Jejím cílem je posílit manželské vztahy a propagovat programy a iniciativy zaměřené na rozvoj manželství.

Poslední čísla České statistického ústavu udávají, že za tři čtvrtletí loňského roku se vPraze stačilo rozvést 2745 párů. Předloni to za stejné období bylo o149dvojic více. Podle organizátorů Národního týdne manželství končí vtroskách každé druhé manželství vČeské republice. Průměrná doba trvání svazku je 13let.

Například vPraze 1loni rozvedli 567párů. Vroce 2007to bylo šest set párů. „Zmladých lidí, které poslední dobou sezdáváme se odhadem může rozvést třetina,“ uvedla matrikářka Lenka Jelínková.

VPraze 2oddali loni 715dvojic. Odhadnout, kolik znich se rozvedlo nebo rozvede, je podle matrikářek obtížné, protože rozvod může přijít po roce nebo také po dvaceti letech. Podle matrikářky Ivany Tenkrátové se ale urozvodu může potkat 40až 50procent manželských dvojic.

Pražské instituce, které pracují srodinami, manželskými páry nebo snoubenci, se proto již podruhé přidaly kNárodnímu týdne manželství. Ten bude vPraze a dalších českých městech probíhat od pondělí 11.února do neděle 17.února.

Například na Spořilově organizuje Rodinný klub Rybička 14.února, tedy na Valentýna, besedu snázvem Dokonalá manželka? Aneb obrázek mé rodiny. Koordinátora Michaela Kocnárová uvedla, že takovou akci pořádají poprvé, ale očekávají účast nejen členů klubu. „Jde nám hlavně oto, aby měli páry možnost popovídat si navzájem oproblémech, aby si mohly vyměnit zkušenosti a odvahu,“ dodala Deníku Kocnárová.

Ve stejný den budou mít manželské a snoubenecké páry otevřeny dveře vCafe Illusion na Vinohradech. Od 19.hodiny kavárna pořádá večer, vněmž si dvojice mohou popovídat nebo soutěžit.

Pomůže seminář?

Seminář pro manželské páry pořádá už poněkolikáté organizace Nový život. Akce se prý vloňských letech osvědčila a byl oni velký zájem. „Loni knám přišlo asi třicet párů, letos očekáváme stejně hojný počet,“ uvedla za organizaci Kateřina Granátová. Seminář se koná vhotelu na Andělu. Hlavním tématem je komunikace vmanželství, umění řešit problémy a odpouštět.

Některé instituce ale pořádají také akce po Národním týdnu manželství. Například vKarlíně začnou 10.března Manželské večery. Tematická setkání budou pokračovat každý pondělní večer až do 5.května. Akci zaštiťuje Křesťanská misijní společnost. Více oakcích lze najít na www.tydenmanzelstvi.cz.

Pražany trápí málo času a nevěra, říkuá psycholog PetrŠmolka

Zahájení Národního týdne manželství se účastnil také psycholog Petr Šmolka. Podle něj je vPraze manželství jiné než ve zbytku republiky.

Jsou pražská manželství vněčem odlišná od zbytku republiky?

Hodnoty vPraze jsou stejně jako vjiných velkých městech trochu jiné. To znamená, že je tady vyšší míra rozvodovosti. Je tu více příležitostí knacházení si nových partnerů. Narozdíl od Moravy je zde velmi nízký vliv náboženství.

Co mělo být důvodem proto, aby se mladí Pražané brali?

VPraze méně fungují sousedské vztahy. Rodina proto funguje ve velkoměstě jako citové zázemí, náplň volného času. Zatímco na vsi máte ty babky, se kterými si popovídáte, vpražském paneláku často neznáte ani svého souseda. Důvody jsou ale ijiné. Například společná hypotéka. Zkuste si ji vzít, když spolu žijete jen na psí knížku…

Jaké problémy trápí sezdané páry vPraze?

Málo času a nevěra. Lidé ztrácejí čas cestováním do práce, více tráví čas vpráci. Utoho druhého: milence nebo milenku utajíte daleko obtížněji na vesnici nebo vmaloměstě.

(hav, tev)