VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Praze končí rozvodem až polovina manželství

Praha - Pomoci párům se snaží druhý ročník Národního týdne manželství.

11.2.2008
SDÍLEJ:

Vydrží jim to? Podle organizátorů Národního týdne manželství končí v troskách každé druhé manželství v České republice. Foto: Milan Jaroš

Ke svému sňatku si loni vybrali šťastné datum. Vsobotu 7.7.2007 vPraze oddaly desítky párů. Už tehdy ale některým matrikářkám bylo jasné, že až polovině párů čísla štěstí nepřinesou. VPraze a České republice končí každé druhé manželství rozvodem. Některé instituce a veřejné osobnosti proto začali bít na poplach a letos uspořádali druhý ročník akce snázvem Národní týden manželství. Jejím cílem je posílit manželské vztahy a propagovat programy a iniciativy zaměřené na rozvoj manželství.

Poslední čísla České statistického ústavu udávají, že za tři čtvrtletí loňského roku se vPraze stačilo rozvést 2745 párů. Předloni to za stejné období bylo o149dvojic více. Podle organizátorů Národního týdne manželství končí vtroskách každé druhé manželství vČeské republice. Průměrná doba trvání svazku je 13let.

Například vPraze 1loni rozvedli 567párů. Vroce 2007to bylo šest set párů. „Zmladých lidí, které poslední dobou sezdáváme se odhadem může rozvést třetina,“ uvedla matrikářka Lenka Jelínková.

VPraze 2oddali loni 715dvojic. Odhadnout, kolik znich se rozvedlo nebo rozvede, je podle matrikářek obtížné, protože rozvod může přijít po roce nebo také po dvaceti letech. Podle matrikářky Ivany Tenkrátové se ale urozvodu může potkat 40až 50procent manželských dvojic.

Pražské instituce, které pracují srodinami, manželskými páry nebo snoubenci, se proto již podruhé přidaly kNárodnímu týdne manželství. Ten bude vPraze a dalších českých městech probíhat od pondělí 11.února do neděle 17.února.

Například na Spořilově organizuje Rodinný klub Rybička 14.února, tedy na Valentýna, besedu snázvem Dokonalá manželka? Aneb obrázek mé rodiny. Koordinátora Michaela Kocnárová uvedla, že takovou akci pořádají poprvé, ale očekávají účast nejen členů klubu. „Jde nám hlavně oto, aby měli páry možnost popovídat si navzájem oproblémech, aby si mohly vyměnit zkušenosti a odvahu,“ dodala Deníku Kocnárová.

Ve stejný den budou mít manželské a snoubenecké páry otevřeny dveře vCafe Illusion na Vinohradech. Od 19.hodiny kavárna pořádá večer, vněmž si dvojice mohou popovídat nebo soutěžit.

Pomůže seminář?

Seminář pro manželské páry pořádá už poněkolikáté organizace Nový život. Akce se prý vloňských letech osvědčila a byl oni velký zájem. „Loni knám přišlo asi třicet párů, letos očekáváme stejně hojný počet,“ uvedla za organizaci Kateřina Granátová. Seminář se koná vhotelu na Andělu. Hlavním tématem je komunikace vmanželství, umění řešit problémy a odpouštět.

Některé instituce ale pořádají také akce po Národním týdnu manželství. Například vKarlíně začnou 10.března Manželské večery. Tematická setkání budou pokračovat každý pondělní večer až do 5.května. Akci zaštiťuje Křesťanská misijní společnost. Více oakcích lze najít na www.tydenmanzelstvi.cz.

Pražany trápí málo času a nevěra, říkuá psycholog PetrŠmolka

Zahájení Národního týdne manželství se účastnil také psycholog Petr Šmolka. Podle něj je vPraze manželství jiné než ve zbytku republiky.

Jsou pražská manželství vněčem odlišná od zbytku republiky?

Hodnoty vPraze jsou stejně jako vjiných velkých městech trochu jiné. To znamená, že je tady vyšší míra rozvodovosti. Je tu více příležitostí knacházení si nových partnerů. Narozdíl od Moravy je zde velmi nízký vliv náboženství.

Co mělo být důvodem proto, aby se mladí Pražané brali?

VPraze méně fungují sousedské vztahy. Rodina proto funguje ve velkoměstě jako citové zázemí, náplň volného času. Zatímco na vsi máte ty babky, se kterými si popovídáte, vpražském paneláku často neznáte ani svého souseda. Důvody jsou ale ijiné. Například společná hypotéka. Zkuste si ji vzít, když spolu žijete jen na psí knížku…

Jaké problémy trápí sezdané páry vPraze?

Málo času a nevěra. Lidé ztrácejí čas cestováním do práce, více tráví čas vpráci. Utoho druhého: milence nebo milenku utajíte daleko obtížněji na vesnici nebo vmaloměstě.

(hav, tev)

Autor: Hana Válková

11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kavárna co hledá jméno. Ilustrační foto.

"Kavárna, co hledá jméno" pokračuje. Do soutěže se přihlásil jen původní nájemce

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT