Synovi Pepovi bylo pouhých půl roku, když se v září 2003 od Josefa přítelkyně odstěhovala. A syna mu nechala doma.

„Před Vánoci, 20. prosince 2003, jsem ji ukecal, aby se vrátila. Hned 24. prosince mě prosila, že chce ke své mámě. Sedli jsme do auta, ale já jsem za dva kilometry omdlel za volantem a rozsekal jsem auto. Nakonec jsem ji pak dovezl k její mámě, jak chtěla.“

Bára Mirgová s dcerami.
Příběhy z neziskovek. Kvůli mé zrakové vadě se dcery musely brzy osamostatnit

Josefa však začalo bolet břicho. A když k němu přišel kamarád na kávu, donutil ho, aby jel do nemocnice, že může mít vnitřní krvácení. Lékaři však zjistili jiný problém…

Malá šance na přežití

„Na Štědrý den mi zjistili nádor v břiše. Nebýt bouračky, těžko bych zjistil, že mám rakovinu. Chtěli mě hned operovat, ale já jsem jim řekl, že ještě musím jít domů udělat Pepčovi hezké Vánoce.“

Po Novém roce zamířil na operační sál. Syna nechal u sousedů. „Přítelkyně nakonec přijela domů jen pro podprsenky a kalhotky. O Pepču se vůbec nezajímala.“

Pavlína se svým manželem.
Příběhy z neziskovek. Styděla jsem se za to, že mám postižené děti, říká Pavlína

Na začátku ledna vzali Josefovi levou ledvinu, ale stejně mu moc šancí na přežití lékaři nedávali. I kvůli dalším zdravotním komplikacím. „Mám silnou cukrovku, chronickou gastritidu, karpální tunely, neuropatii… Není toho málo,“ směje se Josef.

Zfalšovaný podpis

Dva roky o bývalé přítelkyni neslyšel. „Najednou si po dvou letech vzpomněla, že má dítě. Brečela na OSPODU. A soudkyni říkala, jak jsem jí doma řezal…“

Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) Pepčově matce řekl, že jí dítě vrátí, ale že musí vymalovat byt, v němž žije. „Ona se na to vykašlala. Soud ji nakonec zbavil rodičovských práv, ale povinnost platit výživné jí zůstala. Neplatila, a tak dostala podmínku. A do toho si ještě vzala půjčku a zadlužila nás. Visel tu dluh tři čtvrtě milionu korun! Uvedla mě jako spoluručitele a zfalšovala podpis.“

Parent Project pomohl Ivaně Peškové a jejímu synovi Adamovi.
Příběhy z neziskovek. Budoucnosti už se nebojíme, říká Ivana Pešková

Vše se začalo obracet k lepšímu, když se Josef dostal do neziskové organizace Asociace neúplných rodin.

„Většinou se dokáži ze všeho vykecat, mám prořízlou pusu, ale když mám něco napsat, řešit dokumenty, zamotám se do toho. Oni vše poslali advokátovi, tiskli mi dokumenty, radili mi,“ říká Josef. „Už s nimi spolupracuji přes rok. Vím, že je to běh na dlouhou trať. Ale díky jejich programu Vaše výživné vím, že v tom nejsem sám,“ uzavírá.

Co je Asociace neúplných rodin?
* Hlavní činností je pomoc rodinám s vymáháním dlužného výživného. Obracet se mohou nejen rodiče, kterým bývalý partner dluží výživné na děti, ale také samotné děti, které již dosáhly plnoletosti.
* Kromě asistovaného vymáhání výživného se nezisková organizace zabývá i psychologickou pomocí pro rodiče samoživitele a osvětou v oblasti výživného.
* Program VašeVýživné.cz funguje pod záštitou Asociace neúplných rodin už od roku 2015.
* Lidé mohou organizaci kontaktovat na bezplatné lince 800 400 441 nebo na info@vasevyzivne.cz.

Vladimír Mikuláš s rodinou.
Příběhy z neziskovek. Denisa: Nemoc nás zasáhla v nejkrásnějším období života