Poškození Kunratického lesa, zástavba bývalého sadu i zelené plochy při ulici Ryšavého. Toho všeho se obávají obyvatelé pražských Roztyl v souvislosti se společným projektem Prahy 11 a firmy Passerinvest s názvem Velké Roztyly. Nová administrativně­obytná čtvrť by se měla rozkládat na ploše větší než šestatřicet hektarů. Na místě, kde mělo původně stát pouze centrum sociálních služeb či domov pro seniory, má vyrůst megalomanský komplex podobný BB Centru v Praze 4. Přestože záměr stále stojí před finálním schválením, svévolná likvidace zeleně už začala. Zarazit ji musel až zákrok Inspekce životního prostředí. Bohužel přišel příliš pozdě.

Pokáceli stovky stromů

„Na jaře – tedy mimo období vegetačního klidu – začalo kácení lesíku podél ulice Ryšavého. Padly tam asi dvě stovky stromů a celá řada keřů, které sloužily jako přirozené hnízdiště chráněného slavíka obecného,“ konstatoval Aleš Kulhánek z občanského sdružení Zelené Roztyly. Byl jedním z mnoha místních, kteří doslova bombardovali telefonáty inspektory životního prostředí. „Občané nás upozorňovali na devastaci zeleně. Zjistili jsme, že nebyla v souladu se zákonem,“ potvrdil Karel Kerouš z Inspekce životního prostředí. Jeho úřad mýcení dřevin okamžitě zakázal. Pár stromů tak stihl zachránit.

A kdo vlastně inicioval ono předčasné „čištění“ pozemku? Zástupci Zelených Roztyl se domnívají, že kromě soukromého investora i radnice Prahy 11.

„Stromy kácela Jihoměstská majetková a. s. z pověření investora. Městská část to prezentovala jako rekultivaci,“ tvrdí Aleš Kulhánek.
Místostarostka Prahy 11 Eva Štampachová (ODS) před nedávnem roli Jihoměstské majetkové potvrdila. Trvá ale na tom, že radnice v záležitosti nefiguruje. „Kácelo se na soukromých pozemcích. Byla to normální objednávka od soukromé firmy,“ hájí se Štampachová.

Vše je předem dohodnuto

Z listinných smluv mezi Prahou 11 a dlouhodobým nájemcem předmětných pozemků vyplývá, že nájemce má v podstatě volnou ruku, jak s pozemky naložit. Zahrnují nejen jejich prodej, ale i výhled na změnu územního plánu. Zástupkyně starosty Štampachová tvrdí, že současná politická reprezentace nemá s obsahem smluv moc společného. Prý byly vypracovány ještě v minulém volebním období.

Zástupci Zelených Roztyl ale mluví o tom, že pod ujednáními je podepsán současný starosta Dalibor Mlejnský (ODS). Považují je za počátek likvidace životního prostředí ve svém okolí.

„Stavět se má na území přirozeně přecházejícím v Kunratický les. Zástavba zhorší dopravní zátěž, zintenzivní hluk a emise. Administrativní budovy místním nepřinesou užitek. Plánuje se likvidace třešňového sadu a dubové aleje,“ shrnuje hlavní důvody nesouhlasu obyvatel Jižního Města s projektem Velké Roztyly občanské sdružení Arnika. Radnice nesouhlasí s tím, že by developerský záměr byl lidem pouze k neprospěchu. Firma Passerinvest se totiž údajně zavázala, že za podporu svého projektu poskytne městské části příspěvek na rozvoj infrastruktury a staveb občanské vybavenosti.