Zhorší se dopravní zátěž, administrativní stavby nepřinesou obyvatelům užitek a navíc padne třešňový sad a dubová alej. Tak černě vidí výstavbu rozsáhlého komplexu, který by měl vyrůst poblíž stanice metra Roztyly, místní.

Sedm set podpisů

Proti zástavbě na 36hektarovém území, již plánuje společnost Passerinvestment group, už vznikla petice a podepsalo se pod ni na sedm set Pražanů. „Vadí nám, že o projektu, který změní charakter celých Roztyl, rozhoduje úzká skupina politiků. Obyvatel se na jejich názor nikdo neptal,“ řekla organizátorka petice Šárka Bártová.

Podle ní chtějí lidé zabránit stavbě tím, že budou po pražském zastupitelstvu žádat, aby záměr vyřadilo z balíku změn územního plánu. Radnice Prahy 11 totiž změnu navrhla na jednom z minulých jednání a magistrát by ji měl posvětit v červnu.

Příliš velký projekt

„Je zřejmé, že současná podoba okolí stanice metra Roztyly je nevyhovující. Nová zástavba by v tomto místě mohla být prospěšná. Nicméně výstavba musí respektovat limity území a potřeby tamních obyvatel. Komplex Kunratického lesa by měl být v každém případě nedotknutelný, a to včetně dostatečně širokého ochranného pásma,“ uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika, které má ke změně plánu rovněž výhrady.

Jak doplnil, problém je především v tom, že současná představa investorů je příliš megalomanská. close zoom_in

Podle mluvčí Prahy 11 Andrey Wolfové je to schválně. „To je pouze podklad pro změnu plánu a ten je úmyslně předimenzovaný, abychom věděli, zda je lokalita schopná pojmout například dopravní zátež. Ale zdaleka to neznamená, že model, který lidé viděli, se změní ve skutečnost,“ popsala Wolfová.

Sporná dohoda městské části

O výstavbě nové čtvrti již Deník informoval v té souvislosti, že projekt budí pochybnosti mezi některými právníky. Háček je v tom, že Praha 11 uzavřela s developerskou společností Dohodu o porozumění a spolupráci, v níž je napsáno, že za každý postavený pronajímatelný metr plochy dostane městská část tisíc korun.

Jenže na 14 hektarech ještě nemá vykoupené pozemky a jejich majitelem je městská část a magistrát. V překladu to znamená, že pokud radnice pozemky firmě na poslední etapu neprodá, přijde o 140 milionů. Podle některých odborníků proto takový postup vytváří pro budoucí prodej nerovné podmínky.

„Dohoda vznikla tak, že za námi přišel pan Passer a seznámil nás se záměrem vystavět u dálnice administrativní komplex. Dohodli jsme se, že Praze 11 přispěje danou částkou. Neznamená to však, že mu úředníci půjdou, jak se říká, na ruku. K ničemu nás to nezavazuje. Navíc stavbu by musel posvětit nejen stavební úřad u nás, ale také magistrát,“ řekl nedávno Deníku starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS).

Podle Hany Gottwaldové, která Passerinvest zastupuje, se zatím jedná pouze o urbanistickou studii, a proto je předčasné mluvit o konkrétních finančních nákladech a velikosti realizace.