Krajští kriminalisté již zahájili úkony trestní řízení pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Prověřují verzi, že požár vypukl v plynové kotelně, kterou dělníci rekonstruovali.

Ve čtvrtek dopoledne byl na místě stále cítit silný pach spáleniště. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů, kteří zajišťovali vnitřek budovy.

„Probíhá rozebírání konstrukce, kluci zasahují z vysokozdvižné plošiny, vyhledávají a dohašují skrytá ohniska. Dům musí kompletně odkrýt, aby bylo jasné, že se nikde požár nešíří,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.

Na místě jsou specialisté z kriminalistického ústavu, speciálně vycvičení psi na hledání akcelerantů hoření a místo dokumentují drony pro účely trestního řízení.

Požár v Domově Alzheimer Roztoky u Prahy 1. června 2022.
Tragédie při požáru domova v Roztokách u Prahy: hasiči našli těla dvou mrtvých

Obyvatele Roztok živel vyděsil. „Viděl jsem plameny z okna. Bylo asi čtvrt na osm večer. Hasiči přijeli rychle. Chvíli trvalo, než udělali plán a napojili se na hydrant. Bylo to rychlé, ale v tu chvíli vám každý moment připadá jako věčnost,“ svěřil se Pražskému deníku Josef, který bydlí ve vedlejší ulici u hospody Perron. „Koukal jsem na to z okna. Těžko říci, jak to vzniklo, elektrika tam byla nová, prý se ale rekonstruovala střecha,“ řekl.

Zda plameny zažehly nejprve střechu, hasiči nepotvrdili. „Na místě jsou vyšetřovatelé a s policií a experty protipožární ochrany z Prahy zjišťují příčinu. Nyní se teprve dostali dovnitř a na spekulování je brzy,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová.

„Situace byla velmi vyhrocená, všichni tady lítali, musím ale říci, že věděli, co mají dělat, a byli koordinovaní. Bylo mi moc líto těch staroušků,“ řekl Milan Koutný z Roztok.

2. června 2022 ráno po požáru v Domově Alzheimer Roztoky u Prahy, který vypukl ve večerních hodinách 1. června 2022.
Dary i útočiště: Po požáru alzheimer centra se zvedla vlna solidarity

Obyvatele domova ve středu večer vyváděli ven policisté, hasiči i jejich pečovatelé. Řada z nich se nadýchala toxického kouře. Leželi na trávníku před domem v péči záchranářů. Záchranka je odvážela do pražských nemocnic. Ruku k dílu přiložili i někteří kolemjdoucí, záchranným složkám nosili deky, lahve s pitím a občerstvení.

Hasiči oheň dohašovali po půlnoci a živel zkrotili kolem čtvrté hodiny ranní. Kouř byl vidět na kilometry daleko.

Podle informací Pražského deníku jsou horní patra budovy kompletně spálená, střecha prakticky neexistuje a přízemí je promáčené vodou od hašení. Objekt bude muset prohlédnout statik. „Je to strašné, nemohu vám popsat, jaké emoce prožíváme,“ řekla jedna ze zaměstnankyň alzheimer domova.

Požár se naštěstí nerozšířil na okolní budovy. „Ještě štěstí, že nefoukal vítr. My jsme zavírali před sedmou hodinou, těsně před požárem už jsme měli zavřeno a byli pryč,“ svěřila se provozní kavárny Kofííí, která sídli ve vedlejším domě.

Čtvrtý stupeň poplachu

Hasiči původně vyhlásili 2. stupeň poplachu, který v průběhu hasebních prací navýšili na 3., následně až na 4. ze 4 možných. Ten vyhlašují pouze při mimořádných událostech.

V jednu chvíli bylo na místě 27 jednotek, z toho 22 jich bylo ze Středočeského kraje a 5 z Prahy. U neštěstí pomáhaly desítky záchranářů. „Na místě je sedm posádek a letecká z Ústí. Na výpomoc přijel také pražský Fénix,” uvedla mluvčí středočeské Záchranné zdravotnické služby Monika Nováková. Speciální transportní vůz Fénix dokáže odvézt až dvanáct ležících osob na sklopných lůžkách. Vozidlo má také tři lůžka plně vybavená nemocničními přístroji.

Kapacita domova byla 60 lůžek, v domově se mělo nacházet 54 klientů. "Požár se podařilo dostat pod kontrolu v nočních hodinách, kdy také bylo možné vstoupit do objektu. Při jeho prohledávání byly uvnitř centra nalezeny tři osoby, dvě bez známek života, třetí ve vážném zdravotním stavu. U zemřelých osob se již podařilo zjistit jejich totožnost, jednalo se o klientky centra," uvedla Vlasta Suchánková ze středočeské policie.

Mluvčí záchranné služby Monika Nováková ve středu večer uvedla, že personál centra opustil budovu před příjezdem záchranářů. "Naši zaměstnanci plnili pokyny IZS, včetně pokynů telefonických před jejich příjezdem. Jinak to v takových situacích nelze," sdělil majitel centra Radek Žádník.

Podle prvotních odhadů se výše materiální škody pohybuje mezi 50 a 70 miliony korun.

„Velmi děkuji všem složkám záchranného systému. Díky jejich perfektnímu profesionálnímu zásahu se podařilo dostat všechny z hořícího alzheimer centra v Roztokách ven. S hlubokým zármutkem musím sdělit, že přes veškeré nasazení všech zúčastněných si požár vyžádal dvě oběti na životech,“ dodal starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09).

Klienti domova mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc, a to až do výše 63 750 korun od ministerstva práce a sociálních věcí, výše podpory může dosáhnout až patnáctinásobku životního minima. Ministerstvo na místo zároveň vyslalo své specialisty. "Jde o nesmírně tragickou událost. Velké poděkování každopádně patří všem, kteří se podíleli na profesionálním zásahu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pomocnou ruku nabídlo i hlavní město Praha. "S hrůzou sleduji požár v alzheimer centru. Máme v pražských zařízeních 18 volných míst a naše radní pro sociální oblast Milena Johnová je již Středočeskému kraji nabídla. Může se stát, že pro řadu rodin pacientů z Roztok bude jednodušší navštěvovat své blízké v Praze, než třeba v některé vzdálenější části regionu," uvedl zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

Pomoc s umístěním klientů vyhořelého domova nabídla další specializovaná zařízení v okolí. "Z důvodu rozsáhlého požáru v Alzheimer centru v Roztokách u Prahy ve spolupráci s hasiči a paní ředitelkou Roztok Ivou Bergamovou, řešíme umístění klientů v našich Alzheimer Home v Praze a okolí," potvrdil ve středu večer mluvčí Penta Hospitals Vladislav Podracký.

Klienti, kteří už nemusí být hospitalizování v nemocnicích, našli útočiště dočasně v domově na pražském Zahradním Městě.