Zklamaný může být i ten, kdo se těšil na slavnostní rozsvěcování vánočního stromu. Akci bude muset buď oželet, nebo si na náměstí vystát celou noc. Čas, kdy se na smrku rozsvítí žárovky, město záměrně nesdělilo.

„Byla obava, aby se lidé nesrocovali v jedné konkrétní hodinu. K rozsvěcení dojde někdy v průběhu pátečního večera až sobotního rána tak, aby o prvním adventním víkendu již svítil,“ prozradil Tomáš Jílek ze společnosti Technologie hlavního města Prahy, která má světla na starost.

Nemocnice Motol.
Nemocnice v Motole a na Bulovce pozastavují plánované operace

Při vstupu na náměstí je nutné dodržovat přísná hygienická nařízení. Lidé musí mít u sebe platný certifikát o očkování nebo o prodělané nemoci covid-19, namátkově jej bude kontrolovat policie a hygiena.

Občerstvení jen pro očkované

Bez tohoto dokladu nebude možné si koupit občerstvení. „Kontrolovat to musí stánkaři, když si půjdete koupit svařené víno, obsluha bude chtít doklad o bezinfekčnosti, bez tohoto potvrzení vám nemůže být prodáno,“ vysvětlil Jan Dell. „Doporučení je, aby návštěvníci, kteří zrovna nekonzumují, nosili roušky,“ poprosil Dell.

Mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy musí být nejméně dva metry volného prostoru. Celé prostranství ale není možné nijak oplotit či ohraničit, průjezd musí být zachován pro případný zásah hasičů či záchranářů.

„Vánoční atmosféru chceme přinést ve dnech, které jsou plné špatných zpráv. Uděláme maximum proto, abychom dodrželi všechny opatření a nepřispěli bychom k roznášení nemoci,“ řekl Libor Votruba z firmy Taiko, která trhy organizuje.

Fanoušci Feyenoordu Rotterdam před derby s Ajaxem Amsterdam.
Tisíce chuligánů táhnou na Prahu, ulice pohlídají stovky policistů

Lidé se mohou těšit na nejrůznější pochutiny, svařák tentokrát bude z Moravy. „Jsem toho názoru, že není pro vinaře urážka, když se z jakostního vína připraví dobrý svařák. Vybrali jsme Svatovavřinecké také proto, že víno z této odrůdy má krásný jemný nádech sušených švestek a čerstvých povidel,“ říká David Šťastný, ředitel Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.

V Holešovicích už strom svítí

Veřejnou podívanou bylo ve středu rozsvěcování vánočního stromu na Strossmayerově náměstí. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) vyzval Pražany, aby si na tuto událost nasadili respirátory.

„Při rozsvěcení stromu na Strossmayerově náměstí nebývá koncentrace lidí vysoká, i proto jsme se rozhodli letos rozsvěcení nezrušit a dětem radost udělat. A s respirátory to nebude nebezpečné,“ žádal Čižinský. Příští středu v 16 hodin se bude veřejně rozsvěcet vánoční strom na Ortenově náměstí.