Do zamračeného odpoledne září dvě velké osvětlené nafukovací haly, v dětském lanovém centru se protahují malí špunti a ve skateparku jezdí několik školou povinných chlapců. Sportovně-rekreační areál Gutovka v Praze 10 Strašnicích se využívá i v pošmourných listopadových dnech. Přitom se o další podobu areálu vedly a nejspíš i budou vést urputné boje.

„Chodíme sem často i mimo jeho tréninky, bydlíme totiž jen o dvě ulice dál,“ říká žena čekající na svou ratolest. Podle ní je možnost sportování v blízkosti bydliště výborná především pro děti. Proto také spolkla své připomínky, když se vedly diskuse o rozšíření Gutovky na východ do stávajícího parku. Raději by totiž viděla park v dosavadní podobě, snad jen s lepším osvětlením a lavičkami.

Projekt tenisových kurtů padl

Rozšíření Gutovky slibovala stará radnice „desítky“ v létě. Poté, co občanské sdružení Útulné Strašnice dosáhlo zrušení projektu výstavby tenisových kurtů s tribunami a restaurací, se plány zúžily na vybudování rekreačního parku s nadstandardním mobiliářem a s loukami pro volné využití či pro pikniky. Ze sportovišť má být postaven pouze minigolf, který bude zpoplatněn.

V létě byl areál oplocen a začalo se v něm kopat. Měl být částečně zprovozněn ještě v říjnu, tedy do voleb, ale jak se zdá, stavební ruch v něm i přes mírné počasí posledních týdnů zamrzl. Je po volbách a osud areálu už bude mít na starost nové zastupitelstvo.

„Máme otevřeno denně od osmi do jedenácti večer, nejrušněji je tu po obědě, ve všední dny i večer,“ říká Jan Baum, provozní restaurace v areálu. Z největších lákadel není zatím v provozu kluziště, jež musí počkat na mrazy. Potom se dá vytvořit lední plocha, kterou je umělé chlazení schopné udržovat až do teploty pěti stupňů nad nulou.

V září otevřené dětské lanové centrum, jež si už stačilo získat u dětí velkou oblibu, je v provozu stále, za děti přitom ručí rodiče. Obdobné zařízení pro dospělé je však v zimním období uzavřeno, stejně jako lezecká stěna, která je největším podobným zařízením ve střední Evropě. Zato je stále volně přístupný skatepark, kde se stejně jako u všech venkovních sportovišť, s výjimkou lezecké stěny, nic neplatí.

Větší z obou nafukovacích hal zastřešuje kurty na beach volejbal a díky jejímu vyhřívání si lidé mohou zahrát i v zimě v písku třeba i bosi. Údery zde právě nacvičuje družstvo dívek.

Pronajmout hřiště? Třeba hned

Svůj trénink mají naplánovaný předem, ale jedno ze čtyř hřišť si lze najmout i bez objednávky, pokud je momentálně volné.

Malá hala nyní kryje víceúčelové hřiště využívané přes léto k malému fotbalu. Nejinak je tomu i v zimním období, systém objednávek je stejný jako u beach volejbalu. Při naší podvečerní návštěvě tu trénovali malí chlapci z klubu Slavie. „Říkáme tomu minifotbal. Přes léto jsme v našem areálu a v zimě využíváme tuto možnost. Sportoviště jsou poměrně blízko sebe a děti to nemají ani na jedno daleko,“ říká trenér.