Tisíce obyvatel Prahy 6 čekají dlouhé měsíce na to, až budou zavedeny parkovací zóny. Situace v této městské části je totiž na mnoha místech kritická a rezidenti mají problémy s umístěním svých vozidel. Místa jim zde blokují zejména lidé, kteří přijíždějí do metropole za prací.

Podobné potíže s parkováním zažívají také v Praze 5. I zdejší radnice by na několika místech uvítala zavedení zón.

Půl na půl

Konečné rozhodnutí však závisí na magistrátu, který však v této otázce dlouho mlčel a čekal na odborné analýzy. I samotní Pražané jsou totiž v pohledu na rozšiřování zón placeného stání rozděleni na dvě poloviny, což ostatně potvrdil i nedávný rychlý průzkum Deníku.

Nyní to vypadá, že se město konečně rozhodne a ukončí tak nejistotu mnoha lidí. „V říjnu se budeme touto záležitostí zabývat, měla by padnout rozhodnutí,“ potvrdil náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS), ale další podrobnosti již nesdělil.

Připraveni. Už rok

Faktem zůstává, že vedení šesté městské části je už skoro rok připraveno na to, parkovací zóny zavést.

„Samozřejmě to platí a nic se na tom nezměnilo. My už mnoho měsíců jen čekáme na nějaké rozhodnutí magistrátu. Systém, který bychom zde chtěli zavést, je výborně připraven. Zohlednili jsme i názory našich obyvatel a podle našich průzkumů by neměl být problém zóny zavést,“ prohlásil Martin Šalek, mluvčí Prahy 6.

V Karlíně zóny odmítli

Rozšiřování parkovacích zón je hodně citlivé téma. Zřejmě i proto si město dává na čas. Před nedávnem například v referendu odmítli zóny placeného parkování obyvatelé Karlína v Praze 8.

Potíže se zónami má rovněž Praha 10. Ta ovšem o zavedení neuvažuje, ale někteří řidiči z Prahy 2 a 3, kde modré zóny vyhrazené pro rezidenty jsou, pak hledají místa pro odstaveních svých aut právě na „desítce“, a to pak komplikuje parkování místním obyvatelům.

Neparkujte u O2areny

Kritický stav s parkováním je už delší dobu také v Praze 9 v okolí O2 areny. „Návštěvníci akcí v O2Aréně blokují svými vozidly parkovací místa vyhrazená v okolních ulicích pro naše obyvatele,“ vysvětlil důvod potíží radní Prahy 9 Adam Vážanský (ODS).

Již ode dneška proto hodlá přikročit radnice Prahy 9 s městskou policií k radikálnímu řešení a bude nekompromisně odtahovat vozidla, která nemají na místech rezidentů co dělat.

„Situace v průběhu mnoha akcí je skutečně neúnosná a místní obyvatelé si právem stěžují. Přestože jsou zde příslušné zákazové značky, návštěvníci je často nerespektují,“ uvedl Rudolf Blažek. Nově bude v kritických lokalitách umístěna přenosná značka, která návštěvníky upozorní na to, že se pohybují v oblasti se zvláštním režimem parkování a že jim hrozí odtažení vozidla.

„Poprvé to vyzkoušíme dnes, kdy v aréně hraje hokej Slavia s Kometou Brno,“ doplnil Vážanský.

Řidiči by rozhodně neměli riskovat a ponechat své automobily v ulicích, kde mohou parkovat jen místní lidé, kteří za to platí. Platí to pro následující ulice – Lihovarskou, Kurta Konráda, Kovářskou, Drahobejlovu, K Moravině, Na Rozcestí a Ocelářskou. Zdejší řidiči by rozhodně neměli zapomenout na to, že musí do aut umístit své parkovací kartičky.

„O2 arena sice nenabízí dostatek parkovacích míst, ale poblíž je velké parkoviště se 1400 místy, anebo je možná lepší použít městskou hromadnou dopravu a auto nechat třeba na P+R parkovišti,“ dodal Vážanský.

SMS parkování se zpožděním

Hlavní město připravuje ještě jednu novinku v parkování. Stejně jako za jízdu v městské hromadné dopravě má být možné v Praze platit také za parkování pomocí SMS.

Jenže termín spuštění systému se stále posouvá. Původně se uvažovalo o červenci letošního roku, což byl ale nereálný termín. Pak mělo vše začít fungovat v listopadu, ale ani to se nepovede. Nyní se zdá, že by to snad mohlo vyjít příští rok.

„Faktem je, že by se mohlo placení za parkování pomocí SMS zavést od začátku nového roku. Ale pokud by to mělo být na úkor kvality a spolehlivosti systému, tak bych raději ještě počkal. I proto je možná reálnější termín duben roku 2010,“ řekl Deníku náměstek primátora Rudolf Blažek. (luk)