„Kdo má židle, ten tvoří město.“ Tímto hesla během února IPR Praha oslovoval prostřednictvím internetového formuláře zájemce o umístění židlí a stolků z řad městských částí, kulturních institucí a spolků či jednotlivců.

Podmínkou pro instalaci mobiliáře byl celodenní volný přístup veřejnosti k židlím a stolkům, zajištění dohledu a údržby na místě a nekomerční využití. O prvním jarním víkendu se už první židle objevily mezi historickou a novou budovou Národního muzea (bývalým Federálním shromážděním).

Přes dva tisíce židlí

Letos by v ulicích metropole mělo být celkem objevit 2300 židlí a 575 stolů. V loňském roce bylo v provozu 1558 židlí a 393 stolků na 58 stálých místech. Zhruba dvacet z nich fungovalo i přes zimu.

Archiweb.cz s odkazem na agenturu ČTK píše, že počet míst by se mohl letos rozšířit o ta, kde například nevhodně parkují auta. Konkrétní adresy vybere IPR Praha společně s radnicemi. Židle a stolky by na nich nebyly zatím natrvalo, ale vždy po dobu nějaké kulturní akce. „V současné době uvažujeme o Mariánském náměstí, křižovatce Finské ulice s Bulharskou,” píše se v dokumentu IPR Praha.

Janáčkovo nábřeží, Pankrác či Štvanice

Materiál městských plánovačů, urbanistů a architektů počítá rovněž s rozšířením možností odpočinku. Během příjemných jarních dní nebo v letním parnu si budou moci lidé v Praze klidně i zdřímnout. Pražské židle a stolky totiž někde doplní také lehátka.

„Ideální pilotní lokality pro umístění lehátek z těch, kde se již židle nacházejí, jsou například Janáčkovo nábřeží, Centrální park na Pankráci, Alšovo nábřeží, Puškinovo náměstí či ostrov Štvanice," píše se v dokumentu IPR Praha. Kolik jich bude, v dokumentu není uvedeno.

V roce 2016 bylo v hlavním městě zkušebně rozmístěno několik židlí a stolků na osmi místech. Loni už se do projektu Pražské židle & stolky zapojilo devět městských částí, mnoho kulturních a komunitních center i jednotlivci. Rok 2019 tedy nabízí novinku, která má ambici oblíbenost sezónní akce zase zvýšit.