Primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který rozpočet předkládal, zopakoval, že Praha nepočítá s žádným nárůstem příjmů ani s žádnými úsporami z minulých let. Svým organizacím také nedá žádné peníze na krytí nárůstu DPH. Nejvíce peněz bude stejně jako v minulých letech určeno na kapitolu doprava, v které je celkem 13,39 miliardy ko­run.

Kvůli pětiprocentním škrtům v běžných výdajích dostane pražský dopravní podnik na provoz o 617 milionů korun méně než letos. Podle primátora bude nutné zrušit některé neefektivní spoje. Mluví se také o zrušení prodlouženého víkendového provozu metra. Šetřit se bude i na zimní a letní údržbě komunikací nebo na kulturních grantech. V prvním čtvrtletí roku 2012 chce město hledat další úspory v běžných výdajích.

Rozpočet začala připravovat minulá koalice ODS a ČSSD. Nová koalice ODS a TOP 09, která byla ustavena na minulém jednání zastupitelstva, kvůli nedostatku času vložila všechny peníze na investice do kapitálové rezervy. O jejich rozdělení chce rozhodnout až poté, co si schválí své programové priority. Tento krok opoziční zastupitelé z ČSSD a KSČM kritizovali.

„Tento rozpočet je ještě méně detailnější než ten, který jsme předložili na rok 2011. Nevíme, kolik je tam prostředků na tunelový komplex Blanka nebo na metro A,“ uvedl bývalý náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). Zastupitel Miroslav Poche (ČSSD) zase kritizoval to, že rozpočet neprošel jednotlivými zastupitelskými výbory. Nová koalice totiž většinu výborů na minulém jednání zastupitelstva zrušila. „Nejsou známy hlavní priority města. Občané neví, jestli bude na školy,“ připojila se zastupitelka a poslankyně Marta Semelová (KSČM).

Investiční priority

Mezi investiční priority podle primátora budou patřit tunelový komplex Blanka, výstavba metra A, protipovodňová opatření, ústřední čistírna odpadních vod či investice do škol.

K rozpočtu vystupovali také Pražané. Obyvatelé Spořilova, které trápí těžká kamionová doprava, požadovali, aby město dalo peníze na zastřešení Spořilovské ulice. Kvůli tomu také před začátkem zastupitelstva demonstrovali před radnicí. Primátor Svoboda slíbil, že se problémem Spořilova bude město v lednu zabývat. Zástupce občanského sdružení Auto*Mat Vít Masare zase zastupitelstvo vyzýval k větší podpoře veřejné dopravy. „Do tunelu Blanka zabetonováváme tolik miliard korun. Pražané se kvůli tomu ještě dlouho nedočkají jiných investic, jako je výstavba metra D,“ uvedl Masare.

Plánované příjmy a výdaje město v minulých dnech zveřejnilo na internetu ve formě takzvaného rozklikávacího rozpočtu. Lidé si tak mohou vyhledat příjmy i výdaje jednotlivých odborů magistrátu. Vedení města si od aplikace slibuje, že mu pomůže v boji proti korupci. Novinku městu navrhl člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník.

Schválený rozpočet na letošní rok počítal s objemem peněz ve výši 52,183 miliardy korun, počítal ale i s emisí obligací ve výši 5,774 miliardy. Na výdaje bylo 46,41 miliardy korun, z toho 11,27 miliardy na investice.