Město začalo intenzivně připravovat rozpočet na příští rok. Už nyní je jasné, že se bude muset šetřit.

Magistrát očekává, že bude mít v příjmech přibližně o 4,6 miliardy korun méně než v letošním roce. Dostane se jen na nejnutnější investice. Tak to alespoň vyplývá z jednání finančního výboru hlavního města.

Úsporný návrh počítá s nejhorším

„Aktualizovaný odhad zpracovaný ministerstvem financí hovoří o tom, že letos mohou být daňové příjmy města nižší až o pět miliard korun,“ potvrdil Jiří Wolf, mluvčí magistrátu. Vytvořit přesný odhad je ale v době krize obtížné a konečný výsledek bude možná odlišný.

„Návrh rozpočtu Prahy na rok 2010 bude opět konzervativní, úsporný a město bude pracovat s vlastním odhadem příjmů, který bude výrazně nižší, než připouštějí odhady vládní,“ konstatoval Wolf.

O konkrétnější podobě rozpočtu bude jednat rada města tento víkend na výjezdním zasedání. Konečnou verzi bude na konci roku schvalovat zastupitelstvo.

Nastávají hubené roky

Praha očekává pro příští rok daňové příjmy 36,8 miliardy korun, na letošek odhadovala o 5,3 miliardy více. Celkové příjmy by však mohly být až 46,8 miliardy korun. Letos to má být 51,4 miliardy korun.

„Myslím, že ostražitost u daňových příjmů je na místě. Určitě bychom si měli dávat pozor, aby se nesáhlo až na dno rezerv města. Roky 2010 a 2011 budou z hlediska daňových příjmů velmi hubené,“ řekl prezident Hospodářské komory a člen finančního výboru Petr Kužel.

Jen to nejdůležitější

Běžné výdaje města se v příštím roce předpokládají ve výši 31 miliard korun, tedy asi o 340 milionů více než letos. Na kapitálové výdaje by pak zbylo asi 13,27 miliardy korun, což je zhruba o pět miliard méně než letos.

„V příštím roce budou finance zřejmě pouze na strategické investice. Mezi ty patří například stavba metra, městského okruhu, ústřední čistírny a protipovodňových opatření. Jen tyto akce si vyžádají přes 15 miliard korun,“ vypočítala ředitelka odboru rozpočtu Zdena Javornická.

Drahý úklid chodníků

Při přípravách bude zřejmě také hodně horko kvůli provozní dotaci pro pražský dopravní podnik a technickou správu komunikací (TSK). Právě u TSK se bude muset zohlednit také takzvaná chodníková novela. Doposud totiž vůbec není jasné, kdo se bude o komunikace pro pěší starat. Podle novely zákona by to mělo dělat město.

V případě dopravního podniku se pak počítá s novým způsobem financování. Město by si objednalo určitý počet kilometrů a podle toho by se vypočítala provozní dotace.

„Město navíc bude muset v červenci splatit úvěr 3,75 miliardy korun od ING. V rezervě na dluhovou službu má ale nyní pouze 215 milionů,“ upozornil předseda finančního výboru a zastupitel hlavního města Petr Hulinský (ČSSD).