Sestavit rozpočet na příští rok bude pro metropoli tvrdý oříšek. „Pracujeme s nebývalou mírou nejistoty,“ upozorňuje náměstek pro oblast rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Vedení Prahy včera kromě návrhu rozpočtu na další rok představilo také odhad letošních ekonomických ztrát způsobených nemocí covid-19 a proti pandemickými opatřeními vlády.

Nedostatečné kompenzace

Hlavním zdrojem příjmů města jsou dlouhodobě daně od podnikatelů. Ty letos budou o 6,1 miliardy korun nižší než se předpokládalo. Pokles příjmů z jízdenek dopravního podniku činí dalších 1,5 miliardy korun.

Boj s koronavirem pak z městské kasy přímo vysál 1,6 miliardy korun, které šly například na zajištění míst pro testování, nákup ochranných pomůcek či podporu kultury a cestovního ruchu.

Další půl miliardu korun dostali podnikatelé. Například odpuštěním nájmů a poplatků za pronájem a užívání veřejného prostranství přišla Praha o 220 milionů korun, prominutím poplatku z pobytu pak dalších 180 milionů korun.

„Stát městům a obcím kompenzoval propad v příjmech, v případě Prahy ale pouze poloviční částkou,“ postěžoval si Vyhnánek.

Podle něj se magistrátu při plánování letošního rozpočtu vyplatila opatrnost. Počítal totiž s nižšími příjmy než v roce 2019. „Nechtěli jsme být přehnaně optimističtí a realita nám nakonec dala za pravdu,“ soudí bývalý bankéř.

Bude schválen do konce roku?

I když se nedá odhadnout, jak vládní opatření dále zasáhnou ekonomiku, Praha má rozpočet sestavit. Zatímco pro letošní rok měla hospodařit s částkou 84 miliard korun, pro příští rok to bude okolo 75 miliard. Číslo ale není konečné, jednat se bude především o investicích. „Chceme rozpočet sestavit tak, abychom jej mohli v prosinci schválit,“ přeje si Vyhnánek.

Provizorium vyloučil s tím, že by v jeho případě nebylo možné zahajovat nové investice, které jsou pro podporu ekonomiky klíčové. Případné zpoždění při schvalovaní by pak mohlo způsobit problém městským částem při tvorbě jejich rozpočtů.

Před Vyhnánkem a jeho týmem tak stojí dva velké otazníky, tedy jak se nemoc bude dále šířit a jaké kroky proti ní podnikne vláda.

Už nyní je ale jasné, že vedení metropole bude muset seškrtat běžné a provozní výdaje. Prioritou podle náměstka zůstanou investice jakožto klíč k udržení dobrého stavu ekonomiky a podpora městských částí. „Seškrtat ve všech gescích tři miliardy je opravdu náročné. Nejsme stát, který si může peníze vytisknout,“ doplnil Vyhnánek.