Pro město nevýhodná a podle radních patrně i neplatná smlouva přitom blokuje čerpání evropských dotací na rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, zaznělo naposledy na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Hospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Sítě provozuje firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), kterou v 90. letech od státu koupila Veolia. Ta distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů.

Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028. O nutnosti revize smlouvy mluví vedení Prahy v čele s ANO od začátku působení na magistrátu. Žádné konkrétní závěry ale zatím nejsou.

Necelé dvě miliardy korun za roční pronájem

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle informací, které v prosinci zazněly z úst radní Plamínkové, nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit. PVK trvale opakuje, že je ochotna se s Prahou domluvit.

Čtěte také: Praha by měla v lednu dostat nabídku kompenzací od PVK