Ten má vítěze informovat nejdéle do pěti dnů od rozhodnutí o finálním výsledku. Ne vždy se ale podle dostupných informací nové návrhy na obnovu ostrova Štvanice utajit podařilo.

Například v minulém měsíci se fragmenty návrhů objevily mezi odpadky v kontejnerech na Malé Straně. Což účastníky soutěže velice popudilo a podle architekta Ivana Kroupy proto vznesli protest kvůli dehonestaci profese. Nicméně čas již zahladil momenty sváru a odborníci vyhlášení architektonické soutěže přesto velice uvítali. I z důvodu, že naprostá většina zakázek na architektonické projekty se v metropoli dosud řešila formou obchodních soutěží, kde musela zvítězit pouze nejnižší cena.

Praha měla výsledky finálového kola soutěže vyhlásit už v letošním květnu. Nestalo se tak kvůli tomu, že jeden z jejich účastníků se odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ostrov Štvanice je tak stále tichou připomínkou někdejšího sportovního a kulturního vyžití od předloňské demolice zimního stadionu zeje prázdnotou. Úvahy o venkovním sportovním areálu a louce pro pikniky mohou už příští týden vzít za své. Teprve vítěz architektonické soutěže dá Štvanici konečnou podobu. Sport tu prý ale rozhodně zůstane.

Nový projekt už nevrátí genia loci

„Na místě hokejového stadionu by se mělo vybudovat sportovní centrum zaměřené zejména na cyklisty a lehce adrenalinové sporty," řekla bývalá pražská radní Aleksandra Udženija s tím, že její představa je například okruh s dřevěnými překážkami pro jezdce na horských kolech, rampa pro skateboardisty či bruslaře a lezecká stěna. Konečné rozhodnutí magistrátu plánované na úterý příštího roku prý bývalá radní rozhodně vítá. „Však je na čase, aby se k rozhodnutí o vítězi soutěže dospělo," dodala Udženija.

„To jsem zvědavá, co na Štvanici opravdu vznikne. Chodila jsem na stadion bruslit snad celé dětství, pak v dospělosti na diskotéky. Myslím si, že pro hodně mých vrstevníků z Vinohrad byla Štvanice srdeční záležitost," řekla Blanka Dohnalová z Prahy 2 s tím, že lepší místo pro navázání kontaktů lidí by se v Praze už asi nenašlo. Obavy, zda se v místě současného torza nepostaví něco nepatřičného má třeba Ladislav Lehner z Prahy 13.

„Jakmile se v Praze objeví nějaké volné prostranství, už se toho chytí developeři a buď v něm vyrostou bytovky, nebo obchoďák. Doufám jen, že v případě Štvanice se nejen vysoutěží odpovídající projekt, ale i zdravý rozum," poznamenal Lehner. Vcelku vyloženě pesimistický pohled na diskutovanou otázku budoucnosti ostrova Štvanice má Šárka Hrášková z Prahy 8. „Jestliže dřív byla kulturní a sportovní baštou Holešovičáků, co bude v budoucnosti? Žádný projekt už nevrátí genia loci, tu krásnou patinu minulosti, kdy měli lidi k sobě nějak blíž. To další generace, kterým se třeba nová podoba bude líbit, jistou sounáležitost k místu asi nezažije," soudí Hrášková.

Info má radnice pouze z médií

Radnice Prahy 7 má údajně velký zájem na tom, aby byla tato významná lokalita upravena pro sportovní využití a relaxaci obyvatel sedmé městské části i široké veřejnosti.

„Žádné aktuální informace k realizované architektonické soutěži ze strany magistrátu však bohužel nemáme. K procesu přípravy plánovaného rozvoje ostrova jsme žádným způsobem přizváni nebyli a o jakémkoli vývoji v této věci se dozvídáme výhradně z médií," uvedl Martin Vokuš, mluvčí radnice s tím, že Štvanice je jedním z největších problémů této městské části. Podle radnice podobné nejasnosti, jako jsou v souvislosti s ostrovem Štvanice, vnímá také kupříkladu v otázce budoucnosti Výstaviště či Holešovické tržnice. Nehledě na to, že obyvatelé „sedmičky" starostovi Marku Ječménkovi vždy dovedou připomenout, že osudy nejen Štvanice jim v jejich městské části rozhodně nejsou lhostejné.

Nejen památkáři byli proti demolici

Praha se rozhodla ostrov Štvanice zregenerovat sama po vypovězení smlouvy s firmou Meridianspa. Tu uzavřela před více než deseti lety, a to na 88 let. Firma měla ostrov oživit, s pracemi ale vůbec nezačala mimo jiné i kvůli soudním sporům mezi Prahou a provozovatelem zimního stadionu, které se táhly tři roky.

„Komunikace se společností nepřinesla žádný posun. Podle právního posudku ani nepředložila žádný nový urbanistický návrh," vysvětlovala bývalá radní Aleksandra Udženija.

Stadion tak nadále několik let velmi zchátral, statik objekt proto uzavřel. V květnu 2011 pak stavební úřad Prahy 7 vydal rozhodnutí o jeho zbourání, což vyvolalo nevoli u některých památkářů a občanských sdružení.

Vznik ostrova Štvanice se datuje na konec 17. století. Byla nejdřív postavena dřevěná aréna, v níž psi pro potěchu diváků štvali zvěř. Odtud jeho název Štvanice.