O zklidnění Severojižní magistrály se dosud diskutovalo jen v rovině úvah a vizí. Ty jsou nyní už minulostí.

Vláda, ministerstvo kultury, dopravy a pražský magistrát se dohodly na společné spolupráci a 29. dubna jejich představitelé podepíší závazné memorandum. Obsahem je podpora rekonstrukce Národního muzea, jeho propojení s budovou bývalého Federálního shromáždění a konečně dlouho očekávané zklidnění Severojižní magistrály, která zmizí v odhlučněných tubusech.

„Listinu připravilo hlavní město a před čtrnácti dny ji odeslalo na vládu, ministerstvo dopravy a kultury. Nyní se nám vrátila bez jediné připomínky,“ informoval včera radní pro územní rozvoj Martin Langmajer členy zastupitelského výboru pro územní rozvoj.

Ministerstvo dopravy už stanovilo předběžný harmonogram příprav a vyčíslilo také náklady, které si přeložení frekventované dopravní tepny v centru metropole vyžádá.

Nejdříve dokončit Městský okruh

„Se stavbou se začne na přelomu roku 2010 a 2011, podmínkou je, aby byly dokončeny stavby vnějšího Městského okruhu v částech Vestec, Lahovice, Slivenec, které odvedou dopravu mimo centrální část Prahy,“ potvrdil Deníku Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.

Magistrála se v úseku mezi I. P. Pavlova a Národním muzeem vnoří do kolektorů, které budou odpruženy a odhlučněny. Ministerstvo dopravy předpokládá, že si stavba vyžádá náklady ve výši přibližně 10 miliard korun. Na sumu se „složí“ ministerstvo dopravy, Státní fond dopravní infrastruktury, Ředitelství silnic a dálnic, ministerstvo kultury a pražský magistrát. Úprava magistrály bude trvat dva až tři roky a bude uskutečněna souběžně s rekonstrukcí budovy Národního muzea.

Přeložka magistály do tunelu

Muzeum se přidá

Také ředitel Národního muzea Michal Lukeš záměry projektu vítá. „Rekonstrukce muzea musí probíhat společně s úpravou magistrály. Na místě tak bude jedno staveniště, které Pražany zatíží méně, než kdyby k přeložení magistrály došlo o několik let později. Také to vyjde levněji,“ sdělil včera Deníku Lukeš.

Rekonstrukce muzea začne po kompletním vystěhování historických sbírek, tedy to v roce 2011. Trvat bude do roku 2015 a vyjde na 4,5 miliardy korun. Projekt předpokládá propojení současné „staré“ budovy Národního muzea s bývalým sídlem Federálního shromáždění, které muzeum převezme příští rok v březnu. Přeložením magistrály se Václavské náměstí propijí s oběma budovami Národního muzea.