„Mají 60 až 70 čtverečních metrů a z hlediska sociálních potřeb jsou nevhodné,“ řekl Janeček. Nájemné prý vychází až na osm tisíc měsíčně, město ovšem potřebuje byty malometrážní pro důchodce a rodiny v nouzi na přechodné bydlení. Opozici se ale tento krok příliš nelíbí. „Připadá mi jako lumpárna, že se rada snaží zbavit odpovědnosti za každý majetek a domnívá se, že není záhodno, aby Praha stavěla byty. Nic městu nebrání, aby objekty dostavělo, provozovalo a pak prodalo nájemcům,“ tvrdí zastupitel Petr Zajíček (KSČM). K takovému plánu se ale Janeček staví odmítavě. „Moc nepreferuji, aby se město stavělo do role developera,“ uvedl.

Nejsou prý peníze

Práce na domech jsou zastavené už dva roky. Objekty jsou v různé fázi rozestavěnosti: některé mají jen základy, jiné přízemí či první patro. Město do nich už investovalo okolo 140 milionů korun. Proč nechce dát dalších 200 milionů a dostavět je? „Hlavním důvodem je, že na to nejsou peníze,“ řekl ředitel odboru městského investora Jiří Toman.

Předseda finančního výboru Petr Hulinský (ČSSD) si ale myslí, že by se našly. „Třeba těch 200 milionů z rozpočtu, které se nedaly na zvýšení mezd v dopravním podniku,“ řekl. Ve stavbě by podle něho mělo město pokračovat, protože je to poslední možnost stavět byty pro občany Prahy a pracovníky městských organizací. „To, že nejsou peníze, se může říct vždycky, když se nechtějí dát,“ dodal.

S návrhem prodeje přišel radní Janeček, ale nakonec ho vedení města nepředložil a dal si ještě tři měsíce čas. „Návrh ještě posoudí bytový a sociální výbor. Kolegům se nelíbí rychlost, kterou se měl obchod uskutečnit,“ řekl Janeček. „Nemám s prodejem problém, ale musíme znát všechny náklady, ceny a znalecké posudky,“ míní náměstek primátora Pavel Klega.

Celkem v nichmábýt 240 bytů. Koupit je chce dodavatel stavby, tedy společnost Skanska, která nabídla 178 milionů. V kuloárech se hovoří o tom, že až domy dostaví, vydělá na každém čtverečním metru deset tisíc korun. Navržená cena odpovídá podle Janečka znaleckému posudku, radní si ale nechá zpracovat ještě další. „Mám na to tři měsíce, prodej předložím v září,“ řekl.