Rodinná textilní firma Timo, která v litoměřickém závodě vyrábí hlavně dámské spodní prádlo a plavky a která patří mezi tuzemské špičky svého oboru, se nyní soustředí na nový produkt – roušky a jinou ochranu dýchacích cest, kterou musí všichni povinně nosit při pobytu na veřejnosti.

Výrobu v dílnách v Litoměřicích ve dvousměnném provozu zajišťuje 40 šiček a dalšího obslužného personálu.

Vzhledem k mimořádým opatřením kvůli epidemii koronaviru (například zavření obchodů) a očekávanému propadu běžných objednávek by někteří zaměstnanci zřejmě přišli o práci, takhle je společnost Timo se sídlem v Praze díky zakázce pro magistrát a dopravní podnik hlavního města (DPP) může udržet. Zatím je objednáno podle tiskové zprávy magistrátu několik desítek tisíc vysoce kvalitních bavlněných roušek.

Lze měnit jen antivirotickou vložku

První balíček do Prahy dorazí v pondělí a dopravní podnik ochranu úst a nosu rozdá zaměstnancům, kteří jsou v nejčastějším kontaktu s veřejností, tedy zejména řidičům tramvají a autobusů i strojvedoucím metra.

Ochranná rouška - Ilustrační foto
Město si objednalo v zahraničí tři a půl milionu ochranných pomůcek

„Dvouvrstvé roušky jsou vyrobeny ze 100% bavlněné a zdravotně nezávadné tkaniny podle kritérií mezinárodního testovacího a certifikačního systému pro textilie Öko-Tex Standard 100. Tkaniny s tímto certifikátem jsou testovány nezávislými institucemi Öko-Tex na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky (např. pentachlorfenol nebo tetrachlorophenol) či přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Šije celá školka
KRÁTCE: Učitelky ze školky šijí roušky ze starých prostěradel

Podle Hofmana je jejich výhodou také možnost opakovaného použití. Stačí je vyprat či vyvařit, vyžehlit a pak opět nasadit. „Navíc do roušek lze vkládat antibakteriální a antivirotickou vložku a měnit pouze tu,“ dodává mluvčí. 

Praha drží spolu!

Roušky pro Prahu však nešijí pouze profesionálové z Litoměřic. Dopravní podnik, největší magistrátní firma, využívá i zaměstnance, kteří zrovna nemají práci. Dodávky ze společnosti Timo tak doplní bavlněné roušky domácí výroby například od desítky pracovníků středisek dopravních informací, kde se běžně prodávají jízdní doklady.

Revizoři pražského dopravního podniku v rámci boje s koronavirem pomáhají například doplňovat dávkovače s dezinfekcí v metru.
Revizoři doplňují dezinfekce. Ale MHD není zdarma, varuje dopravní podnik

Dobrovolníci zapojení do projektu Praha drží spolu! na pomoc především seniorům zase dostávají výrobky z domácího šití od zaměstnankyň pražského magistrátu. 

Krizový štáb hlavního města podle páteční zprávy stále řeší nedostatek ochranných pomůcek pro zaměstnance DPP, Technické správy komunikací (TSK) i hasiče či lidi z pražské záchranky. Aby Praha omezila počet používaných ochranných prostředků a ochránila své zaměstnance, plánuje zakoupení dalších fogátorů.

„Krizový štáb doporučil hlavnímu městu zakoupit čtyři kusy fogátorů, tedy zařízení pro tvorbu dezinfekční mlhy. Využívat je budou operační střediska a krizové štáby, abychom o ty, kteří v nich pracují, nepřišli,“ uvedl primátorův náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Thomayerova nemocnice. Ilustrační foto.
Čtyři sestřičky z Thomayerovy nemocnice se nakazily koronavirem. Dvě od pacienta

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník