Obstarat si roušku je nyní zase snazší. V minulých dnech se v nákupním centru Eden objevil automat na roušky a dezinfekci. K dispozici jsou balení po dvou či čtyřech 100ml dezinfekcích a stejně tak sáčky s různými počty roušek.

Rouška vyjde na 35 korun a 100 ml dezinfekce stojí o 40 více. Platí se bezhotovostně a v balení je vždy několik roušek i dezinfekcí. Speciální automaty už jsou také v centrech na Chodově a v Nových Butovicích, kam je instaluje firma MIXA VENDING. Co nevidět by měly být i na dalších místech metropole.

Technici společnosti MIXA VENDING ve středu rouškomaty nainstalují také v obchodních centrech Černý Most a Zličín. Cena za roušku bude pevně daná – 50 korun.

„Všude je možné platit v hotovosti, kartou i přes mobilní telefon. Veškerá tržba jde neziskovým organizacím, které je shánějí. Velký dík patří i manažerům obchodních domů,“ uvedl manažer firmy Pavel Žondra.

Přibudou respirátory?

Automaty zatím vydávají jen látkové roušky různých velikostí a motivů pro dospělé i děti. „Jestli v nich budou kromě roušek například i respirátory záleží na tom, co neziskové organizace budou schopny zajistit,“ líčil Žondra.

Rouškomaty budou v centrech umístěné nejméně po dobu šesti měsíců. „Projekt jsme dali dohromady během čtyř dnů, bylo to poměrně náročné na technologii, distribuci a zkompletování,“ řekl jednatel.

Dle jeho slov je o roušky velký zájem. Technologie funguje na podobném principu jako automat na plechovky či sušenky pocházejí ze Španělska.

Rouškomaty se objevily také v řadě jiných měst. Firma Batist Medical, která ochranné prostředky sama vyrábí, jich instalovala celou řadu v Brně a Ostravě. „Uvažujeme i o Praze, dohody zatím nemáme uzavřené. Náš plán je mít po republice 100 automatů,“ prozradila manažerka Batist Medical Martina Piskorová.

V těchto typech automatů najdete kromě roušek z nanovláken také ty bavlněné, respirátory, rukavice a dezinfekce.