Čas na odpověď mají do poloviny prosince. Do konce roku chtějí mít dvě varianty, které budou konzultovat s Technickou správou komunikací a dalšími. Kompletní plán změn chce mít Ropid dokončen na jaře příštího roku.

„Pracovní skupina Ropidu už začala pracovat na prvních 29 podnětech k případným změnám, které máme vytipovány. Konkrétní řešení nyní hledáme," řekl ředitel Ropid Petr Tomčík. Mezi návrhy je například zavedení tramvajové linky z náměstí Republiky přes Štefánikův most na Klárov. Podle Tomčíka se při výluce ukázalo, že byla mezi cestujícími oblíbená.

Konečná verze změn by měla být hotova v březnu či dubnu, poté ji Ropid pošle k poslednímu připomínkování dotčeným organizacím včetně radnic. Jedno z témat, kterým se bude Ropid věnovat, jsou čtyři páteřní tramvajové linky. „Jedna je naprosto opodstatněná a v pořádku, to je linka číslo 9. Problém už je třeba u linky 22. Jestliže už nyní je takzvaně pásmována, ne všechny vozy jezdí až na její konečné zastávky, je to ještě páteřní linka?" řekl Tomčík.

Žádná revoluce

Podle ředitele od července nedojde k tak razantním změnám, které se udály v září 2012. Tehdy pražská MHD prošla rozsáhlou proměnou a nějaké změny se dotkly většiny linek tramvají i autobusů.

„Neočekávám revoluci v MHD. Pří změnách příští rok chceme zachovat dojednaný objem dopravy, ten nelze navyšovat, jde o jeho zefektivnění," uvedl. Například radnice tak musí nejen napsat, kde jakou linku chtějí, ale budou muset také navrhnout ty, které pro městskou část nejsou nutné.

Ropid nyní čeká také na výsledek nedávného sčítání cestujících v metru. Vyhodnocení sčítání by mělo být hotovo zhruba v polovině prosince. Výsledek bude pro organizátora dopravy důležitým vodítkem pro zjištění, odkud kam lidé nejčastěji cestují to bude mít vliv například na povrchové vedení tramvají.