Plastové tašky od 1. ledna nezmizí z obchodů úplně, obchodníci za ně ale musejí chtít nejméně takovou částku, která odpovídá jejich pořizovacím nákladům. Zdarma zůstanou už jen sáčky či tašky s tloušťkou pod 15 mikronů, což jsou například ty, které se používají pro pečivo nebo zeleninu.

Jedna taška se v přírodě rozpadá až 25 let

Podle ministra Richarda Brabce (ANO) připadá v Česku na jednoho člověka až 300 plastových tašek ročně, přičemž jedna taška se v přírodě rozpadá až 25 let. Zpoplatnění má jejich používání omezit. Podle ředitele odboru odpadů na ministerstvu životního prostředí Jaromíra Manharta se ve Velké Británii po zpoplatnění tašek snížila jejich spotřeba o 85 procent.

Letos začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, které se týká národních parků. Část novely je účinná již od června, výjimku měl Národní park České Švýcarsko. Ta část zákona, která vymezuje jeho ochranu, nabude účinnosti 1. ledna. Novela pod správu tohoto národního parku zařadila i Chráněnou krajinnou oblast Labské pískovce.

Hrozí vysoké pokuty

 V roce 2018 se změní také pravidla pro prodejce kotlů, která souvisejí s ochranou ovzduší. Na trh již nebudou moci uvádět nové kotle na tuhá paliva 3. emisní třídy podle normy ČSN EN 303-5. Je povolen pouze doprodej. Zatímco tato změna se týká prodejců, domácnosti si musí v nadcházejícím roce ohlídat revize kotlů.

Jak upozornilo ministerstvo životního prostředí, povinné revize, které se prováděly v roce 2016, je nutné po dvou letech opakovat, což připadá na rok 2018. Nařízení se vztahuje na všechny kotle na tuhá paliva o příkonu do 300 kW, které jsou napojené na radiátory. Při nedodržení hrozí pokuta 20 tisíc korun.

Připravuje se protierozní vyhláška

Pro ochranu zemědělské půdy připravuje ministerstvo životního prostředí takzvanou protierozní vyhlášku. V důvodové zprávě uvedlo, že vodní erozí je ohroženo 60 procent zemědělské půdy a roční ztráty jsou až desítky tun z hektaru za rok. Vyhláška má tento stav zlepšit.

Ministerstvo předpokládalo, že začne platit v polovině roku 2017, po výhradách ministerstva zemědělství se tento termín nestihl. Očekává se, že by mohla začít platit v polovině nadcházejícího roku.

V roce 2018 budou pokračovat dotace z Operačního programu Životní prostředí. „Na příští rok je připraveno k čerpání 8,3 miliardy korun, které budou rozděleny v 19 nových výzvách," sdělila mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Podle Státního fondu životního prostředí jsou tři miliardy korun určené na energetické úspory, 2,8 miliardy půjdou na boj proti povodním, 1,7 miliardy na nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží. Další peníze půjdou na péči o přírodu a na zlepšení ovzduší.