Pustá a neutěšená plocha vyhledávaná bezdomovci. Tak dnes vypadá Rohanský ostrov. Nejpozději do roka by se ale vše mělo začít radikálně měnit. Tehdy totiž developerská společnost Sekyra Group hodlá odstartovat první fázi velkolepého multifunkčního projektu za patnáct miliard korun. Definitivně dokončen by měl být v roce 2028. Své plány včetně obsáhlé smlouvy s hlavním městem představila na středeční tiskové konferenci.

„Naší základní ambicí je vytvoření zeleného ostrova navazujícího na městské rekreační zóny. Na ploše dvě stě padesát tisíc metrů čtverečních postavíme byty, kanceláře, obchody i parky,“ řekl v úvodu předseda představenstva společnosti Luďěk Sekyra. Ve vizualizacích nastínil i snadnou dopravní obslužnost. Ostorv bude propojen s Pobřežní ulicí. Pro pěší a cyklisty poslouží přemostění přes odvodňovací kanál. V těsném sousedství je stanice metra Invalidovna, o něco dál Palmovka.

Byty za šedesát až sto tisíc za metr

„Padesát procent zástavby věnujeme kancelářským prostorám, zbylých padesát pak obytným plochám. Ty umístíme především ve východní a západní části ostrova. Administrativní funkce je zde navržena pouze podél ulice Rohanské nábřeží a Voctářova a svou koncepcí vytvoří protihlukovou bariéru chránící rezidenční objekty umístěné blíže k Vltavě. Směrem k řece se zástavba rozvolní a prolne se se zelenými plochami,“ doplňuje Sekyra. Výkonný ředitel společnosti Leoš Anderle připojil i ekologický aspekt projektu. „Abychom oblast nepřetížili nákladní dopravou, nebudeme původní zeminu odvážet. Zůstane na ostrově,“ uklidňuje obavy mnohých Pražanů sousedících s Rohanským ostrovem. Počítá i s vybudováním veškeré obslužné infrastruktury potřebné pro kvalitní bydlení. „Postavíme školku, sociálně obchodní centrum služeb, restaurace. Multifunknčí ráz centrální části ostrova doplní pěší zóna navazující na korzo po nábřeží, zelené lázně, vodní kaskády a cyklostezka,“ říká Anderle.

Sportu chtiví pražané si podle něj přijdou na své. V projektu zůstalo místo i pro venkovní nekryté bazény. Ty by v zimě mohly sloužit jako kluziště. „Kontakt s řekou je základním mottem naší studie. Jedná se ale o záplavové území. Pravděpodobně půjde o pontony, zapuštěné do koryta řeky. Při případné povodni je musí existovat možnost bazény urychleně odplavit a ani při běžném stavu hladiny nesmějí bránit průtoku řeky,“ vysvětlil Deníku Anderle.

Byty na Rohanském ostrově by se mohly začít prodávat už na sklonku roku 2011. V první etapě, tedy zhruba do tří let by jich mělo vyrůst vedle šestnácti tisíc metrů čtverečních kanceláří dvě stě. „Zařadíme je do segmentu středního luxusního bydlení. Jejich ceny se budou pohybovat v úrovni šedesát tisíc korun za metr čtvereční. Na druhém konci nabídky se objeví byty luxusní, přilehlé k řece s výhledem na Pražský hrad a cenou výrazně přes sto tisíc za metr čtvereční,“ dodal Anderle.