Magistrátní komise bude tuto středu 6. února vybírat ze sedmnácti nabídek. Doporučeny má však pouzetři.

Soutěž odvacet hektarů pozemků se rozběhla vloni na podzim, svyhodnocením nabídek si dala komise na čas. Po otevření obálek předala totiž vše kposouzení advokátní kanceláři Jansta, Kostka a spol. Ta až do dneška prováděla formální „předvýběr“ uchazečů.

Podle informací Hospodářských novin mají největší šanci postoupit tři společnosti: Konsorcium Rohan firmy Sekyra Group, Development Pobřežní finanční skupiny J&T a firma AVENZOVICE.

Doporučení překvapilo

Jeden ze členů komise Miroslav Poche (ČSSD) je překvapen, že advokátní kancelář Jansta, Kostka a spol. předem doporučila tři uchazeče, aby postoupili do druhého kola. „Věřím, že se mi podaří přesvědčit zbylé členy komise, abychom posuzovali všechny nabídky. Je velmi nestandardní, že právníci posuzovali nabídky zúzemního a stavebního hlediska,“ řekl Poche. Kancelář podle něj měla posoudit nabídky jen zformálního hlediska a ke každé napsat ztohoto pohledu případné výhrady.

Další ze členů komise, předseda klubu zastupitelů KSČM František Hoffman, ovšem vtéto věci nevidí nic neobvyklého. „Je to standardní postup, kancelář pana Jansty jsme požádali, aby ověřila, zda jsou nabídky formálně vpořádku,“ prohlásil člen komise a předseda zastupitelů KSČM František Hoffman. „Možnost posoudit všechny nabídky mít budeme,“ tvrdí Hoffman.

Komise se ovšem setkala za své mnohaměsíční trvání jen jednou, a proto se podle Pocheho nedá předpokládat, jak se zachová a zda se bude řídit doporučením právníků nebo posoudí všechny nabídky podlesvého.

Řada členů komise opráci Janstova týmu nemá informace. „Oaktuálním dění opravdu nic nevím, materiály na komisi jsem neměl možnost vidět,“ řekl Deníku další člen Radovan Šteiner(ODS).

Členové komise se shodují, že ovítězi soutěže, která může městu přinést až čtyři miliardy korun, rozhodnou oni bez ohledu na doporučení. Podobný názor má iarchitekt a bývalý primátor Jan Kasl. Ten vítá, že je Rohanský ostrov po mnoha letech průtahů konečně ve fázi rozhodování, ale také si myslí, že by právníci měli obodovat nabídky zformálního hlediska a nevydávat žádná doporučení. „Není možné, speciálně utak velkého kontraktu, aby komise neviděla všechny nabídky,“ řekl DeníkuKasl.

Zelení jsou proti

Proti veškerým plánům na zástavbu ostrova se stále staví zastupitelé Strany zelených. Jednou zjejich námitek je fakt, že území leží vzáplavové zóně. „Jde ojedno zmála nezastavěných území, které by mohli občané využívat kprocházkám, podpořili bychom vybudování rozsáhlého parku smožným sportovním využitím,“ uvedl zastupitel zelených vPraze 8Petr Vilgus. Šance, že by město vyslyšelo jejich volání, je však velmimalá.