"Jsem šťastný, že jsme konečně dokončili všechny nutné kroky k tomu, aby se území Rohanského ostrova stalo plnohodnotnou částí Prahy 8 i celého města. Za významný úspěch vnímán především dohodu s developerem, který přijal naše požadavky a do návrhu je zapracoval,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Už dříve se vedení "osmičky" dohodlo se společností Sekyra Group, že jako developer projektu poskytne městské části dar ve výši 60 milionů korun. "Naším společným zájmem je rozvoj a podpora bydlení v širším centru Prahy. Proto tyto prostředky využijeme na výstavbu základní či mateřské školy v lokalitě," sdělil starosta Petrus.

Rohan City se má rozkládat na ploše 200 tisíc m2 a architekti počítají s rezidenčními, kancelářskými i obchodními prostory. Sekyra Group slibuje "nové zelené srdce Prahy" a "ekologické a komfortní bydlení". Na oficiálních stránkách stavební firmy se píše: "Snadno zde zapomenete, že jste v centru metropole. Rohan City bude tvořit souvislý pás zeleně s vodními plochami s řadou míst k relaxaci."

Přípravy na urbanistický rozvoj Rohanského ostrova běží naplno. Developer chce získat všechna povolení tak, aby se mohlo v průběhu příštího roku začít stavět. K plánům se v minulém týdnu mohli vyjádřit také občané. Praha 8 pozvala veřejnost na komentovanou procházku momentálně prázdnou krajinou u řeky. Akce se zúčastnilo zhruba 70 lidí.

"Zapojení občanů do dění v naší městské části je pro nás prioritou. Děkuji všem, kteří se procházky zúčastnili za jejich inspirativní příspěvky," řekl místostarosta Radomír Nepil s tím, že podobné setkání se plánuje také ve druhé polovině letošního roku.

"Myslíme i na krizové situace. Chystaný projekt Rohan City obstál i při nedávných mohutných povodních – přitom první nadzemní podlaží je ještě o 1 až 1,5 metru nad bezpečnou hranicí protipovodňového valu," upozorňuje Sekyra Group. Ulicemi nového města na Rohanském ostrově by měly jezdit elektrobusy. Zastávky tramvaje i stanice metra Invalidovna na trase B jsou v pěší vzdálenosti.