„Sochu si pamatuji už z doby, kdy jsem ji míjel jako kluk. Byla přirozenou součástí parčíku, který na přelomu tisíciletí nahradilo nákupní centrum. Před pár lety jsem pátral, co se s ní stalo. Když jsem se stal starostou, začali jsme s kolegy prověřovat možnost vrátit ji na původní místo. Podařilo se nám objevit nejen sochu, ale osobně se i seznámit s jejím spoluautorem Bohumilem Teplým. Mrzí mě, že se dneška nedožil, ale dobře vím, jak se na přesun sousoší těšil a jakou by z toho měl radost,“ říká starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

Ze zahájení Veletrhu hodinek SEW – Salon Exceptional Watches 2021.
PODÍVEJTE SE: V Praze byly k vidění hodinky agenta 007

Majitelem sousoší je pražský dopravní podnik a od roku 2000 stálo v parku na konečné stanici metra A Depo Hostivař. Na přemístění skulptury, která vznikla na konci 70. let minulého století se nakonec Praha 3 dohodla jak s dopravním podnikem, tak s majitelem Atria Flora.

„Se sousoším jsme původně počítali do areálu nové tramvajové smyčky Depo Hostivař, kterou začneme stavět na jaře příštího roku. Když nás ale oslovilo vedení městské části Praha 3 s nápadem vrátit sochu na původní místo nedaleko stanice metra Flora, bez váhání jsme souhlasili. Chceme, aby se cenná umělecká díla vracela na svá původní místa například ve stanicích metra či jejich okolí,“ dodává generální ředitel DPP Petr Witowski. Opravy, přemístění a osazení sochy se na přání pana Bohumila Teplého zhostilo kamenosochařství Pánek.