V obou zařízeních ubývá žáků

„Se sloučením samozřejmě nesouhlasíme. Chodí k nám přes dvě stě padesát žáků, někteří jsou i z jiných spádových oblastí.

Na Planinu by se velmi špatně dostávali, nejezdí tam přímo autobusy ani tramvaje,“ říká ředitel branické základní školy Michal Pavlo. „Radnice argumentuje tím, že v obou školách ubývá žáků, Braník podle ní není lukrativní oblast a pokles dětí prý bude pokračovat, ale tak to není, my letos otevíráme dvě první třídy,“ dodává. Budova je nově opravená a čtvrtá městská část by do ní podle vedení už nemusela investovat. Základní školu Na Planině naopak rekonstrukce čeká.

Občané uvažují o petici

„Celé slučování je podivné, dostaly se k nám dokonce informace, že první stupeň v objektu zůstane a přestěhuje se jen druhý. Patro, kde sídlil, by měli obsadit středoškoláci. Prvňáci se přece nemůžou na chodbách a toaletách potkávat s osmnáctiletými lidmi,“ tvrdí tatínek sedmiletého Vojtíška Vladimír Říha.

Proti je také Zuzana Krausová, jejíž dcera Adéla navštěvuje zdejší pátou třídu. „Když nás o tom ředitel informoval, úplně nás to zaskočilo, plánujeme i sepsání petice. Parta dětí by se neměla trhat,“ přidává se. „Určitě by se mi nechtělo chodit pěšky takovou dálku do nové školy,“ svěřila se nám jedna ze žákyň.

Existuje několik variant řešení

Místostarosta pro oblast školství Václav Krištof se včera konkrétní odpovědi vyhýbal. „Existuje několik variant, rada zatím nerozhodla. Pokud ke slučování dospějeme, bude to od prvního září roku 2008,“ sdělil. V současné době celou situaci projednává s řediteli, radou škol a rodiči.

„Pokud rozhodneme tak, že potom bude objekt v Braníku prázdný nebo poloprázdný, je pravděpodobné, že se do něj nějaká střední škola nastěhuje,“ odpověděl na otázku, zda se radnice chystá do budovy umístit studenty středních škol.