Uvedl to server iDnes.cz V této souvislosti připomíná to, že Motol nedávno podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli tragickému domácímu porodu. Záchranná služba přivezla do nemocnice ženu i její dítě, které už ale nežilo, s největší pravděpodobností si přiškrtilo pupečník. Podle Motola by se to nestalo, kdyby žena rodila v nemocnici a byla pod dohledem lékařů a přístrojů, které by hrozbu přiškrcení pupečníkem včas odhalily.

Toto tvrzení ale vadí rodičům, kterým zemřelo dítě v Motole, protože tytéž přístroje jejich dítě prý zachránit nedokázaly. Podle manželů bylo na monitoru poslední den zjevné, že je akce plodu příliš pomalá, a dítě se tedy v děloze dusí, přesto personál dítě okamžitě neodrodil císařským řezem, ale naopak je nechal zemřít, napsal iDnes.cz.

Nemocnice vinu odmítá. Případ se podle jejího vedení nedá s porodem doma vůbec srovnat. „Není možné říci, jak často se má u rizikových těhotných monitor provádět, závisí to na spoustě faktorů včetně zdravotního stavu. (…) Lékaři neměli k neustálému monitoringu důvod, na přístrojích nebylo nic zvláštního,“ řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Podle právníka rodiny Maria Švehelky měli lékaři motolské nemocnice zasáhnout, ale neudělali to. V uvedeném případě podle něj neselhala technika, ale personál nemocnice, protože na posledním dostupném záznamu monitoru je zachycena příliš pomalá akce plodu, tedy známka toho, že se dítě v děloze dusí, ale žije. „Přesto nebyl podniknut absolutně žádný pokus o záchranu života dítěte, tedy o jeho okamžité vynětí císařským řezem,“ míní Švehelka.