Kolik očkovacích vakcín je povinných do jedenácti let života? A které to jsou? Odpověď na tuto otázku vědělo pouze 0,6 procenta české populace. Alespoň tak hovoří průzkum agentury STEM/MARK, který se dělal na více než třech tisících respondentech.

Rodiče chtějí o očkování mluvit 

Povědomí o problematice očkování je mezi obyvateli velmi malé. A to i přesto, že v posledních letech je očkování zajímavým, atraktivním a velmi diskutovaným tématem.

„Rodiče dnes o očkování chtějí více mluvit a diskutovat," uvedla praktická lékařka pro děti a dorost Veronika Jilichová Nová. Podle ní mnohdy přijdou do ordinace vystrašení, nejistí a chtějí rozptýlit své obavy.

Situace je dnes jiná 

Lidé často po kontaktu s negativními informacemi nevědí, zda své děti i sebe mají nechat očkovat. „Přitom se všichni radovali, když se před deseti lety zavedly nové vakcíny do praxe," uvedla Jilichová Nová.

Situace je tedy dnes zcela jiná. Očkování je mnohdy odmítáno nebo znevažováno. Ačkoli se počet pochybovačů pohybuje okolo 3 procent, jejich hlasy jsou silné. Také někteří lékaři účinky očkování zpochybňují.

Proočkovanost pomalu klesá 

„I když jsou u očkování možná rizika a běžné nežádoucí reakce, mělo by se o očkování mluvit jako o něčem, co je samozřejmě dobré," tvrdí Jilichová Nová. Její slova potvrzuje také Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP. „Je smutnou skutečností, že u povinných vakcín klesá proočkovanost," říká.

Pokud to tak půjde dál, mohlo by to podle ní mít velmi nepříjemné důsledky pro ochranu veřejného zdraví. Je totiž pravděpodobné, že by se znovu mohly objevit infekce, se kterými se dnešní populace už nesetkává. „V Německu takto došlo k šíření spalniček," řekla s tím, že se tam opět vedou diskuse o znovu zavedení jeho povinnosti.

Pediatrům by nebylo příjemné vymáhat sankce 

Jako aktuální pediatrické téma Cabrnochová uvádí několik akutních případů, kdy se na chirurgickou pohotovost dostalo dítě, které nebylo očkované proti tetanu. „Úmrtnost je přitom u tohoto onemocnění vysoká," uvedla. Nastane-li taková situace, shání se nutná ochrana v podobě specifického globulinu. „Ten musí být dítěti aplikován a později je potřeba ho řádně doočkovat," doplnila.

Pediatrům by nebylo příjemné vymáhat za podobné případy sankce a pokuty, ale určitý způsob vymahatelnosti by podle ní existovat měl. „Průlom ochrany veřejného zdraví může ohrozit nás všechny," doplnila.

Rodiče mají požadavky 

Čím dál menší zájem projevuje veřejnost i o nepovinná očkování. Podle lékařů mají lidé pocit, že když je něco nepovinné, tak to není důležité. „Z pohledu praxe tak průzkum kopíruje realitu," podotkla Veronika Jilichová Nová.

Někdy  mají rodiče určité požadavky, aby očkování proběhlo jinak, než jsou doporučené postupy. V takových případech se jim dětští lékaři snaží vycházet vstříc. V ojedinělých případech se už mohli setkat i s odmítnutím očkování i po náležitém upozornění a probrání s rodiči.

Očkování není podle některých samospásné

„Upřednostňuji svobodu rozhodnutí, o nic jiného mi nejde. Myslím, že každý by měl mít možnost volby. Ať se každý rozhodne podle svého vědomí a svědomí," uvedla paní Markéta na posledním setkání akce Svíčka za včeličku na podporu osob postižených nežádoucími účinky po očkování.

„Nejsem proti očkování, ale chci mít možnost volby," uvedl na stejné akci otec Michal Kadlec a vysvětlil svůj postoj. „Říkají nám, že očkování je samospásné. Já jsem ale přesvědčený, že je to lobby. Chci, aby byla možnost se rozhodnout, jako je to jinde. Totalita už snad skončila, ne?" dodal.

Pravdu hledají někteří na internetu

Dvě třetiny respondentů tvořili rodiče, kteří vyhledávají informace na internetu. „Tam vám ale vyjede deset odkazů s negativními reakcemi a jen jeden kladný," upozorňuje Jilichová Nová. Lidé by se proto měli spoléhat na odbornou společnost zabývající se očkováním.

Rodiče si v ordinaci lékaře občas stěžují, že odborným článkům na webu nerozumí. Zhlédnou tak jiné, amatérské weby, které jsou ale mnohdy plné neadekvátních faktů. „To jen dokazuje, že internet je dobrý sluha, ale špatný pán," konstatuje výzkumný analytik Václav Forst.

Rodiče málokdy o vakcíně něco ví 

Nejvíce informací o očkování má paradoxně ta skupina populace, která ho zásadně odmítá. Ostatní nechávají dítě naočkovat, aniž by o vakcíně něco věděli. Nechávají tak rozhodnutí na pediatrovi.

Další část ani neví, proti čemu vlastně očkovaná je. „Víte, co lidé často říkají? Proč by si proboha takové věci měly pamatovat, když od toho mají doktora," uzavírá výzkumný analytik.

Očkování v číslech:91 % Čechů je pro zachování povinného očkování
88 % důvěřuje v otázce očkování svému praktickému lékaři
52 % nechalo nebo nechává očkovat děti i nepovinnými vakcínami
38 % populace by očkovalo pouze povinnými vakcínami
3 % by nenechalo děti očkovat vůbec

Čtěte také: Blíží se chřipková sezona. Očkování ale podle lékařů využívá málo lidí