Pokud bude vyhlášena nová soutěž na budovu Národní knihovny, přišli bychom o unikátní robotický systém vyhledávání knih, který nemá obdobu nejen v České republice, ale ani ve světě. „Kaplického návrh je úžasný a už pomalu vstupuje do učebnic. Závidí nám ho bez nadsázky celý knihovnický svět, byť ještě nestojí,“ řekl včera v České televizi ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Navíc si neumí představit, kolik lidí by bylo ochotných se do nové soutěže přihlásit a kdo by se chtěl stát členem poroty.

Zůstane na papíře

Autor návrhu, architekt Jan Kaplický, by podle Ježka zájem o účast v soutěži určitě neměl. Robotický systém pro Prahu by tak zůstal pouze na papíře. Díky němu by přitom v nové budově měli čtenáři dostávat vybranou knihu už za pět minut od objednání. Robot v podobě mechanického pojízdného ramene funguje ve světě jen v několika menších knihovnách, ne však v tak rozsáhlém fondu, jaký má pražská Národní knihovna.

Posun v nepřehledné situaci okolo knihovny na Letné by mohla přinést odborná komise, jejíž vznik navrhl minulý týden primátor Pavel Bém. Mohli by v ní být představitelé Prahy, architektů a Národní knihovny. Zatím však není jasné, kdy vznikne a kdo v ní konkrétně bude sedět. „Složení komise se dozvíte, až bude hotová,“ sdělil Bém. Představitelé knihovny vznik komise vítají. „Jednáním se nebráníme, důležitější je však v tuto chvíli vyřešit problém s pozemky,“ řekl Ježek. Podle něj není jasné, zda Kaplický bude členem komise, určitě ale bude muset její rozhodnutí schválit. „Není totiž možné návrh upravovat či stěhovat bez jeho vědomí. K tomu je třeba jeho souhlas,“ dodal Ježek.

Na práci komise se podle něj určitě musejí podílet experti z Národní knihovny. „Mluvíme totiž o knihovně, ne o jakékoli architektonické stavbě,“ zdůraznil. Šéf pražské ODS Jan Bürgermeister nevyloučil, že knihovna bude nakonec stát na Letné. „Třeba se ale najde lepší řešení, které pana Kaplického uspokojí,“ dodal. Architekta Kaplického se včera Deníku nepodařilo zastihnout.

close zoom_in

Čtenáři píší Pražskému deníku

Přiznám se, že se mi budova Národní knihovny, jak ji prezentovaly noviny, zpočátku moc nelíbila. Zdála se mi pro Prahu a Letnou příliš novátorská a extravagantní. Ale když jsem zjistila, že nebude zelená, ale zlatá, že dispozičně je geniálně řešená, změnila jsem názor. Právě takovou výjimečnou budovu Praha potřebuje. Odvážnou a krásnou stavbu, jakou žádné jiné město nemá. Vždyť všechny nové stavby v Praze jsou „šedivé myši“ (kromě Tančícího domu), které nikomu nevadí a nikoho neurážejí.

A je tu i jiné hledisko: na stavbu byla vypsána mezinárodní soutěž, kterou vyhrál pražský rodák, světoznámý architekt Jan Kaplický a místo abychom byli pyšní, jenom se zase hádáme o vhodnosti či nevhodnosti návrhu knihovny. Ze všeho nejvíc mi však vadí postoj našich politiků. ODS před volbami slíbila stavbu knihovny podporovat, a teď se staví proti. Stačilo, aby se pan prezident vyjádřil negativně a už mu ODS líže paty. A co všechny ty problémy s pozemky? To si to primátor a radní nemohli ujasnit dříve? A jak to, že nejsou peníze, když se s knihovnou původně počítalo? A umístit knihovnu jinde? Snad na Strahově? To je jako hodit velrybu do rybníka!

To mohl vymyslet jenom politik! Vždyť každý architekt navrhuje takovou stavbu pro určité místo! Naši politici si myslí, že snědli všechnu moudrost světa, a přitom si nevidí na špičku nosu! Tak se mi zdá, že je něco shnilého ve státě dánském (pardon – v České republice). Jestli bychom s tím neměli něco dělat? Počkám si do příštích voleb! Já hlasuji pro Národní knihovnu na Letné podle návrhu architekta Jana Kaplického! Ing. arch. Eva Sommerová

Sleduji přípravu stavby nové Národní knihovny v Praze od počátku, projekt architekta Jana Kaplického na Letné plně podporuji. Jsem dost rozladěn náhlou změnou názorů mnoha členů Občanské demokratické strany, kteří před volbami projekt na Letné podporovali a nyní obrátili o 180 stupňů. Václav Vlček, Praha-Smíchov