Roboti jsou primárně určeni pro pohyb v prostorech, které jsou pro člověka nebezpečné nebo nedostupné, například v sutinách po zemětřesení nebo dolech. Jejich posláním je vytvořit mapu a určit umístění předmětů či osob, které se v prostoru nacházejí.
Nepotřebuje lidskou pomoc
Vítězná práce Jana Bayera bodovala především celospolečenským přínosem a možností využití v praxi. „Práce nás zaujala především tím, že student prezentoval řešení, které dokázalo obstát v testu využívaném i vývojovými odděleními americké civilní obrany nebo armádou,“ uvádí garantka soutěže Mária Bieliková.
Robot se dokáže pohybovat zcela autonomně. „Což je výhodné zejména tam, kde není možné roboty na dálku řídit operátorem kvůli špatnému šíření signálu,“ vysvětluje Bayer, který se nyní jako zaměstnanec Centra umělé inteligence věnuje převážně výzkumu.
„Stroj si sám zvolí místa, která má prozkoumávat, naplánuje cestu náročným prostředím a vyhodnotí, jakým místům se vyhnout. Robot se vrátí po uplynutí stanovené doby nebo pokud již není co prozkoumávat,“ vysvětluje Bayer
Moduly, které Bayer ještě jako student ve své diplomové práci naprogramoval, se dají použít pro různé typy robotů, ale nejen pro ně. „Může to být například senzorický systém nesený člověkem, který mu on-line vytvářenou mapou usnadní navigaci v neznámém prostředí,“ říká Bayer.
Úspěch ve Spojených státech amerických
Tým z ČVUT se s roboty také pravidelně účastní prestižních soutěží. Pod názvem CTU-CRAS se loni v srpnu ve Spojených státech na soutěži Subterranean Challenge, organizovaném agenturou DARPA, která spadá pod americké ministerstvo obrany, umístil mezi jedenácti týmy na třetí příčce. A mezi týmy nefinancovanými společností DARPA dokonce na příčce první. „Soutěžili jsme se dvěma pásovými roboty, jedním kolovým robotem, dvěma šestinohými kráčejícími roboty a dvěma helikoptérami,“ popisuje dále Bayer.
Každý tým měl dva hodinové pokusy na průzkum každého ze dvou tunelů. „Naším cílem bylo nahlásit pozice ukrytých artefaktů, kterými jsou například telefony, hasicí přístroje, nebo simulovaní přeživší. Celá soutěž klade velké nároky na spolehlivost jak technického řešení robotů a umístění senzorů, tak softwaru,“ říká Bayer.
Zájem o počítače a elektroniku provázel Bayera již před studiem na vysoké škole. „Autonomii robotů pořád posouváme dál. Pracujeme na stále sofistikovanějších metodách řízení robotů,“ dodává. V únoru se tým vědců z ČVUT chystá na další kolo soutěže DARPA Subterranean Challenge ve Washingtonu, která bude simulovat záchranou misi v jaderné elektrárně.