Pro obyvatele i návštěvníky Prahy 2, kteří byli zvyklí sem chodit na pivo, je to smutný pohled. Oplocený kus městského parku zeje prázdnotou. Místo, kde se například při mistrovství světa v hokeji tísnily stovky, ba až tisíce lidí, působí zanedbaně. Prostor je opuštěný.

Pod vzrostlými kaštany zbylo pár sloupů veřejného osvětlení, pomalu však bývalá zahradní restaurace zarůstá trávou. Pódium i přilehlé veřejné záchodky vandalové posprejovali. Pivo už zde upomíná jen logo na střeše a pohozené PET flašky na zemi. Usidlují se tu i bezdomovci.

Problémem je, že pozemek uprostřed Riegrových sadů s památkovým režimem ve vlastnictví městské části patří soukromému majiteli. V říjnu loňského roku skončila nájemci Park Café smlouva a prostor vedle bývalé Šretrovy restaurace má rakouská firma ZET-Invest, která chtěla znovu otevřít ještě během hokejového šampionátu v Bratislavě. Jednání s Prahou 2 však selhala, a tak nyní v podstatě začínají znovu.

„Jestli stihneme do konce roku otevřít, neumím v tuto chvíli odpovědět,“ řekl Pražskému deníku za ZET-Invest Karel Novotný. Podle něj situaci komplikuje legislativa, ale i nutná rekonstrukce inženýrských sítí. „Používat pivní zahradu bez vybavení nemá smysl,“ dodal Novotný.

„Ideální by bylo zcelit majetek a obnovit bývalou Šretrovu restauraci tak, jak byla navržena architektem Františkem Markem,“ uvedl v tiskové zprávě místostarosta Václav Vondrášek (ODS). Původní název této lokality je podle zaniklé usedlosti s vinicí Švihanka. Roku 1903 ji koupila vinohradská obec a založila park Riegrovy sady.

Bezdomovci se pokoušeli napojit na elektřinu

Někdejší Šťastného hostinec byl moderně přestavěný v roce 1934 a podle nájemce se mu říkalo právě Šretrova restaurace. Finální podobu získal v roce 1937, šlo o zajímavou konstruktivistickou stavbu zahrnující několik sálů - mimo jiných i svatební. Dvě části celoročně otevřené velké terasy nabízely 1200 míst k sezení. Na střeše restaurace se pak nacházela vyhlídková terasa, odkud se dalo kochat pohledem na Pražský hrad a další historické stavby v hlavním městě. Na dnešních „zahrádkách“ býval také hudební pavilon s velkým tanečním parketem.

Teď zůstává zavřená i protější restaurace, která se proměnila ve staveniště. Radnice sice avizovala snahu místo získat, ale zatím podmínky odkupu neupřesnila. „Pokud přijde zajímavá nabídka, tak o ní budeme uvažovat, konkrétní návrh však Praha 2 zatím nepředstavila,“ dodal zástupce rakouské společnosti Novotný.

Na ještě nedávno rušném místě dnes připomínajícím město duchů se mezitím ubytovali bezdomovci. „Museli jsme je vyhánět, postavili si tu stan a pokoušeli se napojit na místní zdroj elektřiny,“ dodal Novotný. Budoucnost tedy stále zůstává nejistá. O pár kroků dál má sice otevřena zahradní hospůdka zvaná Mlíkárna, ale její kapacita zdaleka nedostačuje zájmu občanů. Zahrádky Žižkov jsou přece jen více vzdálené centru a rozhodně neposkytují tak útulné prostředí jako „Riegráče“.