Před Odborem dopravně správních činností pražského magistrátu je poslední dobou vždy v pondělí a ve středu nebývale našlapáno. Nejinak tomu bylo minulý týden, kdy se před registrem řidičů opět vytvořil dlouhý špalír lidí.

„V pondělí na mě nevyšla řada, tak jsem přišel dnes raději dříve. Nakonec jsem tu stál hodinu a půl,“ svěřil se Pražskému deníku jeden ze zájemců o výměnu řidičáku.

Tolerance neplatných průkazů

Čekat v dlouhé frontě na mrazu přitom není třeba. Na základě vládních nařízení mají sice úřady otevřeno jen v pondělí a ve středu, Odbor dopravně správních činností pražského magistrátu má však výjimku a v ostatních pracovních dnech vyřizuje klienty, kteří se objednali předem.

„Je tedy ideální se objednat a pak lidé nemusí stát v žádné frontě,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman a dodává, že v takovém případě je žadatel zpravidla odbaven za několik málo minut.

Parkovací zóny.
Místo zastupitelů řidiči. Praha 10 začne vydávat parkovací oprávnění

V pondělí dopoledne a ve středu odpoledne, kdy úřad zažívá nebývalý nápor, by podle mluvčího měli přicházet lidé jen v nejnutnějších případech. „Bohužel stále někteří klienti považují svůj v létě končící řidičský průkaz za nezbytný úkon teď v lednu,“ podivuje se Hofman.

Ministerstvo dopravy společně s ministerstvem vnitra podle něj navíc rozhodly o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak mohou dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný.

Projevil se i brexit

Úřad navíc zahlcují také mimopražští řidiči. „Z celkového množství zpracovaných požadavků v rámci registru řidičů činí podíl mimopražských subjektů 15 procent,“ vypočítává mluvčí.

Pracoviště pražského registru vozidel na Pankráci je z důvodu karantény do odvolání uzavřeno.
Registr vozidel na Vyšehradě: nejdřív fronty, pak uzavření kvůli karanténě

Silně se také projevil brexit, kdy se několikanásobně zvýšil počet žadatelů z Velké Británie o výměnu řidičského průkazu. „Ve skutečnosti svůj průkaz využívat mohou, a to díky přechodným ustanovením smlouvy o odstoupení,“ upozorňuje Hofman. Nicméně dle doporučení ambasády je lepší řidičský průkaz vyměnit.

„Většina úřadů v republice navíc v těchto případech posílá žadatele k nám s tím, že Praha je na to specializovaná, což samozřejmě není pravda,“ podivuje se mluvčí.

Využít je možné dalších 250 úřadů

Za pondělí a středu úřad zvládne odbavit přes tisíc lidí. Před jeho branami jich přitom často stojí o polovinu víc. „S ohledem na avizované zpřísnění opatření vlády je možné, že úřední doba bude ještě více zkrácena,“ varuje Hofman.

Objednaných klientů stihne registr týdně vyřídit okolo 2500. Přihlásit se zájemci mohou s čtrnáctidenním předstihem. Možnost objednání je ale zpravidla vyčerpána několik málo hodin po spuštění. Kapacita je vyhodnocována každý týden a jakmile je to možné, je navyšována.

„Bohužel se stále stává i to, že někteří objednaní lidé se nakonec nedostaví a ani neodhlásí, a tím blokují termín ostatním,“ přiznává mluvčí.

Praha 3 rozhodla navzdory vládnímu nařízení kvůli frontám prodloužit úřední hodiny.
Fronty vytočených lidí na mrazu před úřadem? Žižkov jde (opět) proti státu

Online rezervace navíc v současné době nepředstavuje jediný způsob vyřizování této agendy. O řidičský průkaz je možné žádat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Není tedy nutné využívat nejvíce využívaný registr řidičů v Praze, ale je možno využít dalších cca 250 míst v rámci celé České republiky.