Před Fakultní nemocnicí Motol černý mercedes s kouřovými skly, u Ústřední vojenské nemocnice zbrusu nový superb a na parkovišti před obchodním centrem na Zličíně BMW, které majiteli leckdo závidí. Jedno mají společné. Stojí na vyhrazených místech pro invalidy a za sklem jim leží modrobílá značka s piktogramem pro vozíčkáře. Že by na tom byli handicapovaní po finanční stránce tak dobře? To těžko. Tito řidiči zřejmě jen patří do skupiny podfukářů, kteří se neostýchají zneužívat místa pro zdravotně postižené. A obdobných případů přibývá.

„Situace se skutečně zhoršuje. V roce 2009 jsme řešili 3264 takových případů. Rok předtím to bylo o dvacet procent méně. Takže nárůst je skutečně rapidní,“ říká vrchní analytik pražských strážníků Stanislav Kunc.

Falzifikát z kopírky

Podle předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy má v Praze oprávnění držet označení O1 třicet tisíc lidí, pokud se ale člověk rozhlédne po parkovištích, musí to být alespoň tři sta tisíc. Ti, co přebývají, prostě modrobílou značku proženou kopírkou. Jednoho takového minulý týden zatkli pražští policisté.

Řidič Superbu měl dokonce tu drzost, že se strážníkům zfalšovaným dokumentem oháněl. „Jednatřicetiletý muž z Prahy neoprávněně užíval vyhrazená parkoviště a prokazoval se falešným průkazem ZTP a O1. Spáchal trestný čin padělání úřední listiny, takže případ řešíme. Dotyčnému hrozí až tři roky vězení,“ upozornila mluvčí policistů Andrea Zoulová.
Verze a výmluvy hříšníků jsou přitom různorodé.

„Poměrně častým jevem je výmluva na invalidní příbuzné. Setkali jsme se i s případem, kdy řidič zneužíval průkaz ZTP svého příbuzného, který byl už řadu let po smrti,“ připojila svůj poznatek mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

A jak to skutečně vypadá v praxi? Redaktoři Deníku se dva dny vypravili do ulic. Na motolském ústředním hlídaném parkovišti obsadili čtyři z šesti vyhrazených míst řidiči dokonce bez jakéhokoliv označení O1. O něco lepší byla situace ve střešovické nemocnici. Zde Deník objevil deset vyhrazených míst. Obsazena byla tři. Bohužel všechna neoprávněnými řidiči. Jeden z nich, majitel vozu Superb měl sice za oknem modrobílou značku s piktogramem vozíčkáře, očividně se však jednalo o falzifikát. A podobná situace byla i před obchodními centry.

„Když někdo obsadí místo vyhrazené handicapovaným například před obchodními centry, tak to takový problém není. Míst je tu dost, před nemocnicemi je to však horší. Řidiči si neuvědomují, jak moc handicapovaným ztěžují situaci,“ tvrdí pětačtyřicetiletý Václav Kučera z Petřin. Ví, o čem mluví. Už deset let je ochrnutý od pasu dolů.

„Zdraví lidé nemají respekt k handicapovaným. Jeďte se podívat někam před nemocnici nebo před úřad. Tam teprve uvidíte jak to máme těžké,“ dodává invalida Jan Hutař.

„Já sám mám takové zkušenosti právě z Motola nebo třeba z Homolky. Postižení musejí často k lékaři. Tahle bariéra jim to neusnadní,“ potvrzuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Také on se s neukázněnými a bezohlednými spoluobčany dostal mnohokrát do sporu.

„Je to přímo modelová situace. Z velkého auta vyskočí mladík a když ho upozorním, že stojí na vyhrazeném parkovišti, vytáhne na mě označení opravňující k parkování na vyhrazeném místě. Zažil jsem řadu takových konfliktů. Správci hlídaných parkovišť je však se mnou nesdíleli. Ani když jsem je upozornil na podezření ze zneužití průkazu ZTP. Tristní je vedle nemocnic také situace před úřady. Obvykle tu najdete dvě až tři ze zákona povinná místa. To situaci rozhodně neřeší,“ míní Krása.

Dodává, že v tomto smyslu eviduje také velké množství stížností z řad handicapovaných, které se úřadům snaží přetlumočit. Bohužel, vetšinou marně.